Jak złowić sandacza? 16567

Sandacze to ryby okoniokształtne, które należą do rodziny okoniowatych. Są one jednymi z najbardziej popularnych ryb wybieranych przez rybaków. Osiągają ogromne rozmiary, a jednocześnie zaliczają się do ryb najsmaczniejszych. Sandacze przede wszystkim występują w Europie. Wyłowić można je w jeziorach bądź nizinnych rzekach oraz na przybrzeżnych terenach bałtyckich. Przy pierwszych połowach, należy zadać sobie pytania, kiedy i jak złowić sandacza.

Okres połowów na sandacza

Łowienie sandacza zakazane jest od początku roku aż do 31 maja. Jednak po tym okresie, czyli od początku czerwca jest dozwolone, chociaż z uwagi na jakość mięsa rybacy zalecają jego łowienie w okresie dojrzałego lata i wczesnej jesieni. Istotne jest to, że sandacze mierzące mniej niż 50 cm są pod ochroną, dlatego te posiadające wymiar mniejszy powinny zostać z powrotem wypuszczone do wody. Limitem dziennym połowów sandacza są dwie sztuki.

Zanęta na sandacza

Ze względu na to, że podczas polowania sandacze posługują się głównie węchem, idealną zanętą na nie są wszystkie składniki, które posiadają intensywny zapach. Poleca się przede wszystkim zmieszanie płatków owsianych lub bułki z suchą krwią, co z pewnością wzbudzi zainteresowanie ryby. Poza tym świetnym rozwiązaniem są również małe kawałki świeżych, ale martwych rybek. Uważać należy jednak z ich wielkością i ilością, ponieważ najedzony sandacz nie zainteresuje się przynętą.

Miejsce łowów sandacza

Ze względu na to, że sandacze zbierają się tak, gdzie pojawiają się drobne rybki. Dlatego warto sprawdzić chociażby kijkiem głębokość przy brzegu, ponieważ gromadzą się one przy płytkich brzegach. Zaleca się nawet użycie echosondy. Nawet jeśli dane łowisko jest rybakowi znane, to mimo to należałoby wcześniej zrobić małe rozpoznanie. Parę dni przed połowami zaleca się nęcenie sandacza. Tym sposobem ryba regularnie powracać będzie w dane miejsce i o wiele łatwiejsze okaże się jej złowienie.

Przynęty na sandacza

Najbardziej skutecznymi metodami podczas łowienia sandacza są spinning (wędka na sandacza) bądź gruntowa metoda z martwą rybką. Jeśli chodzi o spinning to jest to metoda przystosowana do łowienia drapieżnych ryb, ponieważ wpływa ona na ich zmysły drapieżcze. Sposób ten polega na tym, że na zmianę przynęta zostaje zarzucana i przyciągana przy użyciu kołowrotka. Ma to imitować chorą rybkę i prowokować drapieżnika – w tym przypadku sandacza – do działania.


Dostępnych jest wiele przynęt, które są odpowiednie w łowieniu sandacza. Można zdecydować się na wybór przynęty naturalnej, takiej jak dżdżownica bądź martwa rybka. Jednak na rynku dostępnych jest mnóstwo innych alternatyw, które zyskują coraz większą popularność. Zaliczają się do nich twister, wobler bądź błyski wahadłowe. Amatorom zaleca się zasięgnąć porady u rybaków, którzy mają wiedzę w tym temacie i są bardziej doświadczeni.