Jak złowić suma na wątróbkę? 27219

Sum nie bez powodu nazywany jest królem rzek, a to wszystko przez jego siłę. Złowienie suma nie należy do najprostszych, a nawet jeśli uda się go złapać, nigdy nie można być pewnym sukcesu. Poderwanie suma z dna i utrzymanie go na żyłce może nie być proste, ale satysfakcja z tego płynąca będzie ogromna. 

Przygotowanie do połowu suma

Przede wszystkim powinniśmy skupić się na wędzisku, ponieważ nie powinno być sztywne. Podczas holowania sum bardzo często obraca się uderzając ogonem w żyłkę. Jeśli wędka jest wystarczająco elastyczna, może ona odciążyć żyłkę chroniąc ją przed zerwaniem. W przypadku kołowrotka, najlepiej zaopatrzyć się w metalowy, z tego względu, że holowanie suma może trwać nawet kilkadziesiąt minut. Aby nasz sprzęt był gotowy do połowu należy pamiętać również o stalce, tzn. stalowej przyponie, ciężarku dzięki któremu utrzymamy zestaw na dnie oraz kotwicy/haku, na który założymy przynętę. Podczas połowu na suma warto zaopatrzyć się w pionową podpórkę pod wędkę.

„Czym nęciłeś na to łów”

Po wyborze odpowiedniego miejsca i sprzętu, który będzie nam potrzebny do złowienia, należy skupić się na uatrakcyjnienia naszego miejsca połowu. Zależy nam przecież na tym, żeby jak największe okazy zaczęły łapać się na naszą przynętę. Skupiając się na odpowiednim założeniu przynęty na kotwiczkę, zaoszczędzimy sobie czasu i nerwów, gdy okaże się, że przynęta się zsunęła.

Sum na wątróbkę

Kupując wątróbkę warto zaopatrzyć się w większe kawałki, które następnie można postrzępić. Przed założeniem na hak, dobrze jest zgnieść ją w ręku, by w wodzie uwolniła swoje substancje zapachowe i smakowe. Kiedy przynęta znajdzie się na haku, tak przygotowany zestaw wyrzucamy w miejsce wcześniej przez nas nęcone.

Możemy wyodrębnić trzy typy wątróbek, na które możemy złowić suma:

  • wątróbka drobiowa
  • wątróbka wieprzowa
  • wątróbka wołowa

Udany połów suma

Powinniśmy pamietać o tym, żeby gruntówka była ustawiona pionowo – zwiększy to skuteczność zacięcia ryby. Podczas brania, sum silnie napina wędkę sprawiając, że wygina się ona w łuk. Złe położenie wędki może sprawić, że wyskoczy w górę, gdy ryba będzie próbowała się wyrwać. Zasadzanie się na suma wymaga od wędkarza sporych umiejętności i doświadczenia. Jeśli nie przygotujemy się wystarczająco dobrze, może się okazać, że obejdziemy się smakiem.