Wędki spinningowe – jak wybrać idealną wędkę na spinning? 9145

Spinning to popularna metoda połowu ryb, która polega na naprzemiennym zarzucaniu sztucznej przynęty. Ma ona za zadanie imitować chorą, przestraszoną rybę. To właśnie dlatego, że tą sportową i głównie amatorską metodą łowi się przeważnie ryby drapieżne, takie jak sandacz, okoń, sum czy szczupak. Aby większość połowów była udana, niezbędna jest wędka na spinning. To właśnie ona wchodzi w skład podstawowego wyposażenia wędkarza, zaraz obok kołowrotka, żyłki, haczyków i siatki. Na przestrzeni lat zmieniło się jednak jej zastosowanie, dlatego teraz można jej używać w celu połowu nieco mniejszych i spokojniejszych gatunków, np. leszczy czy płotek. Bez względu na to, jaki rodzaj ryb planujemy łowić, warto zainteresować się produktem, jakim jest wędka na spinning – m.in. ze względu na jej uniwersalność. Jak wybrać idealną wędkę? Czym się kierować? Podpowiadamy!

Wędka na spinning – na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Wędka na spining skonstruowana jest ze stosunkowo krótkiego wędziska. Wynosi ono zazwyczaj od 1,5 do ok. 3 metrów. Kolejny ważny element to kołowrotek spinningowy. Na szpulę nawinięta jest żyłka, której grubość jest uzależniona m.in. od gatunku ryb jakie będziemy łowić, sposobu łowienia i przynęty. Przy wyborze wędki spinningowej warto wziąć pod uwagę komfort jej użytkowania. Musi być dobrze dopasowana, odpowiednio leżeć w dłoni i być intuicyjna w obsłudze. Wszystko po to, aby możliwe było zarzucanie jej na dużą odległość. Wędka nie może być również za ciężka, ponieważ podczas łowienia ryb metodą na spinning, wędkarz często zmienia swoją pozycję.

Wiedząc już mniej więcej co to za metoda połowu oraz jakie warunki powinny spełniać wędki na spinning, możesz spróbować wybrać swój pierwszy model. Jeżeli jesteś osobą początkującą, chcesz rozpocząć swoją przygodę, ale nie miałeś nigdy do czynienia z tą metodą – możesz mieć niemały problem z podjęciem decyzji. Przygotowaliśmy jednak dla Ciebie kilka uniwersalnych zasad, które z pewnością okażą się pomocne. W pierwszej kolejności ustal, jakie ryby zamierzasz łowić. Kiedy już się zdecydujesz, będziesz w stanie określić kategorię spinningu, do której dobierzesz odpowiedni rodzaj wędki.

Spinning – jaki rodzaj jest dla mnie?

Istnieje kilka rodzajów spinningu – ultralekki, lekki, średni i ciężki. Pierwszy z nich jest idealny do łapania pstrągów i okoni. Ostatni natomiast będzie odpowiedni do cięższych gatunków ryb, jak np. sum. Długość wędki to najczęściej przedział od 1,8 do 3 m. Kolejną ważną kwestią jest waga przynęty – im większą rybę chcemy złapać, tym musi być ona analogicznie większa. Jeśli interesuje Cię spinning lekki i ultralekki, nie potrzebujesz wędki o wysokim ciężarze wyrzutu. Wystarczające będzie jeśli wyniesie on do 10 g. Natomiast średni spinning to wymagany ciężar 30 g oraz długość ok. 2 metrów. Jak można się domyślić najbardziej wytrzymała musi być wędka do rodzaju ciężkiego. Maksymalny ciężar wyrzutu powinien wówczas wynieść ok. 60 g.