Dlaczego ryby nie biorą 14545

Wydawać, by się mogło, że zrobiliśmy wszystko co do nas należy, a jednak nadal ryby nie biorą, mimo siedzenia kilku godzin na zasiadce. Mija kolejny dzień, a w naszym wiaderku nadal nie pojawiła się chociażby jedna rybka. Zmiana zapachu kulek ani inna zanęta nie zmieniła niczego i nadal rozkładasz ręce w bezradnym geście? W takim razie sprawdź jakie są najczęstsze przyczyny oraz błędy popełniane przez wędkarzy, przez które ryby nie chcą brać.

Ryby w stawie nie biorą – dlaczego?

Jedną z pierwszych przyczyn, dla których ryby nie biorą może być zmienna pogoda. Niestety, gdy ciśnienie skacze i wieje zimny wiatr z północy, musimy nastawić się na gorszy połów niż do tej pory. Oprócz tego mogłeś popełnić następujące błędy:

  • Nie sondowałeś dna przed położeniem zestawu i dokładnie nawet nie wiesz, gdzie masz łowić. Gdy nie jesteś pewien, w którym miejscu powinieneś zarzucić wędkę, zrób sondowanie dni i ciesz się w spokoju, gdy ryby zaczną wreszcie brać.
  • Wiele ryb pływa tuż przy powierzchni wody, jednak Ty łowisz na tonące kulki, które opadają na dno i żadna z ryb nie jest nimi zainteresowana.
  • Zdecydowałeś się na łowienie na mulistym dnie przy krótkim włosie i za ciężkim ciężarze, który zapadnie się w mule. Jeśli przydarzyła Ci się taka sytuacja musisz zacząć używać dłuższych przyponów oraz ciężarków o zdecydowanie mniejszej masie i innym kształcie.
  • Przesadziłeś z nęceniem. Zdecydowanie lepszym sposobem jest sypanie mniejszej ilości zanęty w sposób punktowy.
  • Łowisko, które wybrałeś jest obfite w naturalny pokarm, który zdecydowanie bardziej smakuje karpiom niż kulki proteinowe.
  • Hałasujesz nad wodą.
  • Słabo kamuflujesz swój zestaw widoczny na dnie i dlatego też ryby omijają go szerokim łukiem.
  • Stosujesz zapleśniałe kulki proteinowe lub nieświeże zanęty. W tym wypadku jedynym rozwiązaniem jest wymiana kulek na nowe. Ryby bez problemu wyczuwają jakość przynęty oraz to czy jest świeża.

Jeśli zauważyłeś, że mimo ogromnych chęci i starań, ryby nadal nie biorą, w takim razie zapoznaj się z podstawowymi błędami, które możesz popełniać i postaraj się je naprawić.