Wędkarstwo muchowe polega na połowie ryb metodą na tzw. muszkę. Muszkarstwo, gdyż tak brzmi inna nazwa tej metody, cieszy się zainteresowaniem wąskiej grupy wędkarzy. Nie jest to z pewnością technika ciesząca się dużą popularnością, jednak powoli się to zmienia. Należy wiedzieć, że wędkarstwo muchowe wymaga sporej aktywności. Być może zniechęca to wiele osób.
Jak wybrać wędkę muchową?
Interesującym jest, że muchowa metoda połowu ryb została wypromowana, jako humanitarna. Z założenia złowione osobniki są po prostu wypuszczane. To właśnie dlatego często można spotkać się z haczykami bez zadziorów, które są najłagodniejsze dla ryb.
Poszukując idealnej wędki muchowej należy zwrócić uwagę na wiele parametrów. Jakość sprzętu w dużym stopniu oddziałuje na komfort i swobodę ruchów. Należy również pamiętać o tym, że nie tylko wędka się liczy. Muszkarstwo zakłada, że wędkarz będzie łowił ryby z sporym poświęceniem. Nierzadko ląduje on po pas w wodzie. Istotnym jest również to, aby posiadać specjalistyczną odzież.
Wędka na muszkę – odpowiednia długość
Jeśli chodzi o długość wędki muchowej, to najlepiej sprawdzają się tutaj modele w przedziale 2,5-3 m. Jest to zdecydowanie najczęściej wybierana długość. Dobrze wiedzieć, że wędziska muchowe są o wiele lżejsze, niż te wykorzystywane podczas innych metod połowu. Niska waga sprawia, że obsługa wędki nie powinna sprawić zbyt dużych problemów.
Kołowrotek do wędki muchowej
Kołowrotek usytuowany jest poniżej rękojeści. Posiada on najczęściej ruchomą szpulę. To właśnie na niej zawinięta jest linka. Można spotkać się z kilkoma rodzajami linek (pływająca, tonąca, pośrednia), a wybór zależy od indywidualnych wymagań. Należy również zwrócić uwagę na rozmiar kołowrotka. Jeśli będzie on niewłaściwy, to komfort użytkowania wędki znacząco się zmniejszy.
Jakie wybrać przynęty do wędki muchowej?
Kupując wędkę muchową należy zaopatrzyć się w odpowiednie przynęty. Bez nich złapanie ryby jest wręcz niemożliwe. Sztuczne muchy wyglądają, jak podwodne owady. Ich forma jest jednak bardzo zróżnicowana – mogą być to imitacje larw, a nawet dorosłych osobników. Tematyka much wędkarskich jest bardzo rozległa, więc warto się z nią zapoznać przez rozpoczęciem przygody z muszkarstwem.
Najpopularniejsze modele wędek muchowych
Wybór wędki muchowej w dużym stopniu zależy od rodzaju łowionych ryb. Można wyróżnić zarówno modele jednoręczne, jak i dwuręczne. Najważniejsze jest, aby sprzęt był solidny i dobrze dopasowany do użytkownika. Wędki muchowe należą do grupy tzw. wędek spławikowych.
Wędki muchowe godne polecenia to m.in. Scierra Mile High 9ft #4 – 6 sekcji fly rods, Snowbee Diamond 2 – 10 ft #4, Syndicate Aquos Fly Fishing rod 10 ft #6.