Jaką wybrać wędkę spławikową? Poznaj różne rodzaje wędek spławikowych! 33844

Po co łowić ryby, skoro można je kupić w sklepie? Tę tezę, będącą jednocześnie powątpiewaniem w słuszność przesiadywania długich godzin w poszukiwaniu mniejszych lub większych okazów, usłyszał chyba każdy wędkarz. W poniższym artykule, nie będziemy jednak skupiać się nad tym problemem, lecz przede wszystkim nad charakterystyką połowów metodą spławikową. Zapraszamy do lektury!

Jaka wędka na spławik – ABC wędki spławikowej

Wędka spławikowa nie jest jedna i niezmienna. Dzieli się na kilka rodzajów, dostosowanych do konkretnych metod połowu. Oto najpopularniejsze z nich:

I. Wędka typu bat

Pod tą łatwo kojarzoną nazwą, kryje się najprostszy rodzaj wędki, stosowany przy metodzie tzw. pełnego zestawu. W wędzisku nie ma ani kołowrotka, ani przelotek. Mimo to, wyróżniamy tutaj usadowione na szczytówce łączniki, będące połączeniem żyłki i wędzidła.

Przykładem wędki spławikowej typu Bat, jest Mikado La Vida Pole 600, przeznaczony do połowu na wodach stojących.

II. Wędka Uklejówka

Uklejówka jest miękką wędką teleskopową, produkowaną najczęściej w oparciu o włókno węglowe. Charakteryzuje się dużą szybkością i elastycznością. Dziel i się je pod względem długości na krótkie, średnie i oczywiście długie. Szczególną cechą uklejówek jest specjalny, wyprofilowany uchwyt i ciasno złączone elementy teleskopu.

Przykładem wędki spławikowej typu Uklejówka, jest model COLMIC EMPEROR PRO o długości 3.5 metrów.

III. Wędka Bolonka

Są dość długie (do 10 metrów), aczkolwiek w przeciwieństwie do batów posiadają przelotki i kołowrotki. Zwykle stosuje się je do połowów dalekich, uwarunkowanych charakterystyką dna i specyfiką łowiska.

Przykładem wędki spławikowej typu Bolonka, jest Fox Matrix Reflex Bolo , przeznaczona przede wszystkim do ciężkich spławików i silnych nurtów wody.

IV. Wędka typu match

Match to metoda bardzo przypominająca sposób boloński, aczkolwiek w przeciwieństwie do niego, szczytówka znajduje się w wodzie (podobnie jak umiejscowiona pod wodą żyłka). Tego typu wędki są też znacznie krótsze. Ich długość oscyluje w okolicach 3.5 – 4.5 metra. Zamiennie nazywa się je wędkami angielskimi.

Przykładem wędki spławikowej typu Match, jest MIKADO SCR S-MATCH, charakteryzująca się dobrym wygięciem, pochłaniającym energię ryby.

V. Tyczka

Tyczki do narzędzie profesjonalistów. Za ich pomocą łowi się na tak zwany zestaw skrócony. Ich zastosowanie to przede wszystkim rzeki i kanały. Niestety ich cena również jest z reguły znacznie wyższa, aniżeli w przypadku innych rodzajów wędek spławikowych.

Przykładem wędki spławikowej typu Tyczka, jest wzmcniona Fox Matrix Nemesis 1000 Pole o długości 13 metrów.

Jaką więc wybrać wędkę spławikową?

Dlatego zanim kolejny raz zadasz pytanie nt. sensowności połowu ryb, koniecznie wypróbuj jedną z powyższych wędek (na samym początku polecamy Bat). Przekonasz się, że wędkarstwo to nie marnotrawienie czasu, ale sens życia.