Wędkarstwo castingowe 12159

Jeśli jeszcze nie słyszałeś o wędkarstwie castingowym, warto poświęcić mu chwilę, ponieważ z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. W Polsce znaleźć można wielu sceptyków, którzy uważają tę metodę za podrzędną, jednak warto cokolwiek o niej wiedzieć. W końcu nigdy nie wiadomo co za kilka lat może być na topie.

Metoda castingowa

Jak w wielu przypadkach bywa, tak samo i w tym – zdania co do metody castingowej są mocno podzielone. Większość wędkarzy uważa, że ciężkie przynęty najlepiej stosować w metodzie castingowej, a lekkie w tradycyjnej. Oprócz tego wędka castingowa sprawia, że mamy lepsze wyczucie oraz lekkość w łowieniu. Co ważne przy stosowaniu cięższych przynęt nasza ręka dużo mniej się męczy.

Oprócz tego kołowrotek castingowy jest bardziej masywny od tradycyjnego. Jeśli wolisz mniejsze przynęty to powinieneś zdecydować się na metodę tradycyjną. Zestaw castingowy do lekkich przynęt jest drogi i wymaga bardzo dobrego multiplikatora, który jest również bardzo drogi.

Co ważne – obiema metodami możemy łowić lekkimi i ciężkimi przynętami. Tak naprawdę to indywidualne preferencje wędkarza decydują o tym na jaki zestaw się zdecydujemy.

Wędkarstwo castingowe – sprzęt

Jesteś pewien, że chcesz spróbować wędkarstwa castingowego? W takim razie pora wybrać się po sprzęt. Twoja wędka powinna mieć średnią moc i ważyć około 30-40 gramów. Sprawdzi się ona do typowej wielkości przynęty na chociażby polskiego szczupaka. Długość wędki powinna mieć od 2,0 do 2,4 metrów.

O ile sama wędka może być tańsza, o tyle kołowrotek najlepiej wybrać ze średniej lub wysokiej półki cenowej. W przypadku taniego kołowrotka możemy mieć problem już na samym początku naszej przygody z zarzucaniem.

Do niezbędnego zestawu zaliczyć należy również plecionkę, ponieważ nie stosuje się w tym przypadku żyłki. Plecionka powinna być okrągła w przekroju, gdyż najlepiej w ten sposób nawija na szpulę i ułatwia zarzucanie.

Wędkarstwo castingowe – przynęty

Z początku lepiej zrezygnować z bardzo dużych przynęt i bardzo małych, a skupić się na średnich – takich od 15 do 40 gramów. Taka gramatura ułatwi nam nauczenie się poprawnego zarzucania i zminimalizowania ryzyka splątania. Możemy łowić na woblery, wahadłówki oraz większe obrotówki.

Pamiętaj, że każda z metod ma swoje plusy i minusy i tylko od Ciebie zależy na jaką się zdecydujesz.