Jaką wybrać wędkę podlodową? Sprawdź czym najlepiej łowić ryby zimą! 16550

łowienie ryb pod lodem

Wędkarstwo podlodowe to bardzo specyficzne hobby, które polega na połowie ryb z przerębla. Wymaga ono sporych umiejętności, więc nie każdy będzie zadowolony z tej techniki. Istnieje jednak wiele osób, które nie chcą rezygnować z łowienia ryb nawet zimą. Wędka podlodowa jest zwykle bardzo krótka. Istotnym jest również to, aby były trwała oraz odporna na ciężkie warunki użytkowania.

Jaką wędkę podlodową wybrać?

Wybór wędki podlodowej nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Szczególną uwagę warto poświęcić modelom z włókna szklanego. Ten materiał charakteryzuje się niską wagą oraz wysoką wytrzymałością. Istotnym jest jednak to, aby sprawdzić parametry tworzywa. Tylko wysokiej klasy włókno szklane pozostanie obojętne na bardo niskie temperatury. Priorytetem jest to, aby sprzęt był żywotny. Powinien on posłużyć więcej niż jeden sezon. Modele godne polecenia to m.in. Konger Nordic A 50 MH, Mikado Black Ice 601 MK, Jaxon Ice rod Bałałajka zestaw WJ-UI022.

Rękojeść w wędce

Wybierając wędkę podlodową należy sprawdzić, czy posiada ona wyprofilowaną rękojeść. Najlepiej, aby jej powierzchnia była antypoślizgowa. Powinna ona gwarantować pewny i stabilny chwyt. Nie może wysunąć się z dłoni nawet podczas najmniej sprzyjających warunków połowu. Należy pamiętać, że dla każdego wędkarza będzie odpowiednia inna rękojeść. Zależy to od m.in. rozmiaru dłoni. Jeśli mamy taką możliwość to przed zakupem powinniśmy sprawdzić, czy dana wędka gwarantuje wysoki komfort.

Optymalna długość wędki podlodowej

Jeśli chodzi o długość wędki podlodowej, to nie można wskazać jednego słusznego rozmiaru. Sprzęt występuje w przeróżnych wariantach, a wybór zależy wyłącznie od indywidualnych potrzeb. Optymalna długość to 0,7-0,9 m.
Dobrze jest zdecydować się na model składany, gdyż to właśnie on zapewnia najlepszą akcję. Modele teleskopowe wypadają tutaj nieco gorzej. Większość producentów informuje o tym, ile wynosi długość transportowa.

Prosta konstrukcja

Wędka podlodowa nie może mieć przesadnie skomplikowanej konstrukcji. Należy pamiętać, że zwykle montowana jest ona na zewnątrz, gdzie temperatura jest bardzo niska. Montaż sprzętu powinien być intuicyjny i szybki.

Ile kosztuje wędka podlodowa?

Ceny wędek podlodowych nie są zbyt wysokie. Całkiem solidny model zakupimy za około 50 zł, jednak bez problemu znajdziemy tańsze wędki. Podczas zakupu nie należy kierować się przede wszystkim jakością, gdyż połów w przeręblu jest dość trudny.