Niezbędnik wędkarza – w co się wyposażyć 12710

wedkarz

Wędkowanie to nie tylko hobby i pasja, ale również dyscyplina sportowa. I tak jak do biegania potrzebujemy odpowiednich butów, tak samo podczas wędkowania powinniśmy być wyposażeni w odpowiedni sprzęt. Przeglądając strony oferujące produkty dla wędkarzy możesz natknąć się na wiele zbędnych gadżetów, dlatego warto przed zakupami wiedzieć na co zwrócić szczególną uwagę, a co można pominąć. Pamiętaj, że wędkowanie ma być przyjemnością, którą możemy sobie ułatwić odpowiednio dobraną zanentą, czy wystarczająco mocnym kołowrotkiem. Jeśli nie chcesz marnować czasu na stworzenie własnej listy z produktami, których Ci brakuje – skorzystaj z naszego małego poradnika. 

Obowiązkowe wyposażenie wędkarza

Czy można wyobrazić sobie łowienie ryb bez odpowiedniej wędki? Oczywiście, że nie i z tego powodu to właśnie ona powinna być naszym pierwszym zakupem. Nim zdecydujesz się na konkretny model, zastanów się nad sposobem połowu, który chcesz praktykować, ponieważ każdy rodzaj wędkarstwa wymaga innych parametrów od wędki. Aby nasz sprzęt mógł służyć nam jak najdłużej warto podczas zakupu zaopatrzyć się również w pokrowce na wędki. Podczas pakowania na wyprawę wędkarstwo nie trudno o uszkodzenie kija. 

Kiedy mamy wybraną wędkę, naszym kolejnym zakupem powinien być kołowrotek. W tym przypadku również obowiązuje zasada dobrania go pod sposób połowu. Podczas przeglądania ofert warto być rozważnym, ponieważ zakup najtańszego kołowrotka lub najdroższego, nie zawsze jest dobrym wyborem. Warto dowiedzieć się, które z marek wiodą prym, jeśli chodzi o produkcję tego wyposażenia. 

Oczywiście na tym nie możemy zakończyć naszych zakupów, ponieważ potrzebne będą nam jeszcze żyłki/plecionki, zestaw haczyków, spławik, obciążniki ołowiowe a nawet stopery wędkarskie. Na początku swojej drogi z wędkowaniem natłok informacji może nieco przytłoczyć, dlateg warto o pomoc poprosić pracownika danego sklepu lub napisać mail do sklepu online z prośbą o dobranie odpowiedniego sprzętu. Warto pamiętać także o zakupie siatki i podbieraka, do którego będziemy mogli złapać naszą zdobycz. 

Jaka przynęta 

Mając odpowiednio dobraną wędkę i wszystkie akcesoria do niej nie może zabraknąć w naszym zestawie przynęty i zanęty. W końcu ryba musi dać się na coś złapać. Łowić można na kilka metod i każda z nich ma dobraną dla siebie przynętę oraz zanętę. Do tych najbardziej powszechny zaliczyć można przede wszystkim:

  • woblery, 
  • kulki proteinowe, 
  • żywe robaki,
  • mucha na ryby,
  • błystki.

Jak widzisz możliwości jest wiele, jeśli nie jesteś pewien co sprawdzi się najlepiej na Twoim łowisku skonsultuj wątpliwości ze sprzedawcą lub z ekspertem przez czat na stronie danego sprzedawcy. 

Akcesoria dla wędkarza

Na tym moglibyśmy skończyć kompletowanie wyposażenia dla wędkarza, ponieważ wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy powinny już się znaleźć w naszym koszyku. Czym byłoby jednak wędkarstwo, bez chwili odpcozynku i rozkoszowania się naturą. Dla wszystkich fanów rekreacyjnego wędkowania poleca się kilka przydatnych akcesoriów, na które warto zwrócić uwagę. Co powinno znaleźć się na takiej liście? Przede wszystkim podpórka lub statyw odciążający wędkarza podzas wielkogodzinnego połowu. Oprócz zmęczony rąk, można wymęczyć również nogi dlatego nie zazpomnij o fotelu wędkarskim lub siedzisku. W końcu podczas zasiadki na daną rybę warto umilić sobie czas przeczytaniem ciekawej książki lub nadrobieniem informacji ze świata. 

Posiadając sporą ilość sprzętu oprócz pokroowca na wędkę warto zaopatrzyć się w plecak lub torbę oraz kilka wiaderek wędkarskich, dzięki którym nic nie zgubimy lub co gorsza – uszkodzimy. 

Podczas kompletowania akcesoriów warto zwrócić uwagę na odpowiednie obuwie oraz odzież jaką mają do zaoferowania producenci z myślą o wędkarzach. Przede wszystkim takie ubrania są nieprzemakalne oraz chronią nas przed wpływem niskich i wysokich temperatur. Dobrym dodatkiem będą też okulary przeciwsłoneczne i kapelusz na głowę. Nigdy nie wiemy jakie stanowisko może nam się trafić na łowisku.