Jak złowić jesiotra? 29966

Jesiotr jest jednym z najstarszych gatunków ryb żyjących obecnie na Ziemi. Wyróżnia się specyficzną budową grzbietu, która przywodzi na myśl dinozaura. Gdzie żyją te ryby i jak złowić jesiotra?

Jesiotr – krótka charakterystyka

Jesiotry to ryby dwuśrodowiskowe – większość życia spędzają w wodzie słonej, natomiast na tarło wpływają do słodkowodnych rzek. Są długowiecznymi drapieżnikami, żyją u ujścia dużych rzek w Chinach, Rosji i Kazachstanie. Osiągają nawet dwa metry długości i do 100 kilogramów wagi. Są też rybami długowiecznymi, dożywają bowiem nawet 100 lat. Biorąc pod uwagę możliwe rozmiary jesiotra oraz jego waleczność, nie jest to ryba łatwa do złowienia.

Dodatkową przeszkodą jest ograniczone terytorialnie występowanie jesiotra.
W Polsce niestety nie złowimy go w środowisku naturalnym, na otwartych wodach, jednak od lat dziewięćdziesiątych funkcjonują hodowle i specjalne łowiska tej szlachetnej i smacznej ryby. Są one chętnie odwiedzane przez amatorów mocnych, wędkarskich wrażeń, do jakich można zaliczyć holowanie łowionego jesiotra.

Jak go złowić?

Złowienie jesiotra to niezapomniane doświadczenie. Dlatego wybierając się w okolice, gdzie naturalnie żyją jesiotry, bądź na specjalne łowisko w Polsce, warto zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria.
Łosoś jest waleczną rybą, która stawia duży opór podczas holowania. Warto to wziąć pod uwagę wybierając wędkę, kołowrotek i żyłkę. Żeruje przy dnie i odpowiednią metodą na złowienie go, jest wędkowanie gruntowe. Na przynętę warto wybrać białe larwy, lub dżdżownice, wcześniej zanęcając jesiotra aromatycznymi kulkami rybnymi, bądź granulatem rybnym. Ważne, aby zanęta intensywnie pachniała krwią i mięsem ryb, lub innych stworzeń wodnych.

Sprzęt na jesiotra

Wybór idealnego sprzętu do połowu jesiotra nie jest łatwy. Jesiotr stawia duży opór podczas holu, co przy jego rozmiarach bardzo obciąża zestaw. Dlatego też zarówno wędka gruntowa na jesiotra, jak też kołowrotek i żyłka muszą wyróżniać się wyjątkową wytrzymałością. Niezbędny jest też odpowiedniej wielkości, solidny podbierak, który pomoże zapanować nad rybą w końcowej fazie łowienia. Jesiotr bierze praktycznie na wszystko, choć szczególnie poleca się białe robaki i dżdżownice umieszczone na haku numer 14 lub 16 i żyłce 0,20 – 0,22 mm. Ważne, aby podczas łowienia przynęta leżała na dnie – tam właśnie ryba będzie jej szukać.