Naturalne przynęty na ryby 9416

Mimo tego, że żywa przynęta jest po stokroć lepsza od sztucznej i roślinnej, nie wielu wędkarzy się na nią decyduje. A przecież złapiemy na nią niemal wszystkie gatunki ryb. Dlaczego? Ponieważ ryba jest z natury kanibalem i jest ekspertem w zjadaniu przedstawicieli własnego gatunku. I nawet, jeśli z natury ryba jest „roślinożerna” to dużo chętniej sięgnie po mięsny posiłek, niż po kulkę kukurydzy.

Żywa przynęta na ryby

Żywą przynętą na ryby są z pewnością dżdżownice, rosówki, muchy, jętki, chruściki oraz wszelkiego rodzaju inne zwierzątka. Złowić na nie możemy:

  1. Karpie.
  2. Amury.
  3. Białoryby – płocie i leszcze.
  4. Węgorze.
  5. Liny.
  6. Karasie.
  7. Jazie.
  8. Klenie.
  9. Drapieżniki – szczupaki i sandacze.

Dzięki wszechstronności, naturalne przynęty wygrywają w przedbiegach ze sztucznymi i roślinnymi zanętami. Jeśli nie wierzysz sam spróbuj upolować karpia na chruścika czy dżdżownicę, a następnie na twistera. Różnica w efekcie będzie ogromna.

 Wiosenne robaki

Na wiosenne połowy poleca się szczególnie korzystanie z możliwości jaką są liczne robaczki, wodne skorupiaki oraz owady latające nieopodal łowiska. Bardzo często ryby na początku wiosny są bardzo wygłodniał i szukają pożywnego pokarmu, który Ty im możesz zapewnić. Co możesz złowić na naturalną przynętę? Praktycznie wszystko!

Nie martw się, że akurat na Twoim łowisku nie sprawdzi się naturalna przynęta, ponieważ jest to niemal niemożliwe. Dajmy na ten przykład okonie, które w kwietniu i maju szczególnie gustują w rosówkach i dżdżownicach. Natomiast białoryb da się złapać na pinkę, białe robaki i dżdżownice.

Znasz metodę muchową? Świetnie! W takim razie możesz wybrać się z taką przynętą na łowienie troci, lipieni i pstrągów. Kto wie, może akurat uda Ci się złapać sporych rozmiarów płocie lub okonie. Muchy to jeden z ich ulubionych przysmaków.

Przynęta na spławik i z gruntu

Do największej zalety żywej przynęty można zaliczyć również fakt, że można nią łowić zarówno metodą gruntową jak i na spławik. Niezależnie od tego, czy łowisz jedną lub obiema metodami w przypadku każdej z nich łowienie np. na dżdżownicę odniesie skutek. Od lat wielu wędkarzy idąc na ryby zabiera ze sobą jedynie naturalne przynęty w postaci białych robaków, czy rosówek.

Decydując się na naturalne przynęty starajmy się jednak rezygnować z metody na żywca, a ryby zastępować sztucznymi przynętami lub wyżej wymienionymi.