Jaka przynęta na sandacza 13633

Sandacz to niezwykle przebiegła ryba i wielu wędkarzy musi sporo przynęt stracić, by upolować wymarzony okaz. Jest to gatunek należący do rodziny okoniowatych, a najczęściej można go spotkać w rzekach, jeziorach i stawach. Do ulubionych akwenów sandaczy, zaliczyć można te powstałe po wyrobiskach. Ryba ta chętnie bierze na przeróżne przynęty, a do tych najbardziej popularnych należą: woblery, gumowe rippery i twistery. Oprócz tego wielu wędkarzy decyduje się na martwe rybki lub koguty, które zbudowane są z ołowianej kulki i sporej ilości ozdób.

Jaki wobler na sandacza

Do najchętniej wybieranych przynęt na sandacza należą wobler, które z kształtu przypominają małą rybkę, owada lub płaza, ponieważ należą one do przysmaków ryby. To co wyróżnia woblery na sandacza, to ich dynamiczny ruch w wodzie. Co do budowy przynęty, powinna być ona smukła. Im smuklejszy wobler tym większe szanse na złowienie sandacza. W miarę możliwości powinien być od długi i sięgać nawet do 18 centymetrów. Polując na sandacza decyduj się na woblery o białym tułowiu i niebieskim lub czarnym grzbiecie.

Wielkość woblera w głównej mierze zależy od tego na jakie ryby poluje sandacz w danym akwenie:

  • ukleje – w tym przypadku sprawdzi się mniejszy wobler,
  • karpie i płocie – najlepszym wyborem będzie wobler sporych rozmiarów.

Jeśli łowimy sandacze nocą, postarajmy się prowadzić przynętę na głębokości 1,5 metra.

Gumowa rybka

Oprócz woblerów, jako przynętę na sandacza, poleca się również gumowe rybki. Dzięki dynamicznym ruchom pod wodą łatwo zmylić sandacza i zachęcić go do złapania się na przynętę. Ich największą zaletą jest miękkość, która sprawia, że ryby chętniej się na nią łapią, niż na twardego woblera.

Do najlepszych przynęt zalicza się te wykonane z miękkiej gumy, które uzupełnione są odpowiednim smakiem i zapachem.

Twistery i rippery

Przynęty wykonane z gumy można rozdzielić przede wszystkim na dwa rodzaje, do których zalicza się twistery i rippery.

  1. Twistery – charakteryzują się dynamiczną pracą ogonka mimo powolnego prowadzenia go po wodzie.
  2. Rippery – posiadają płasko zakończone i położone w poprzek płetwy ogonowe.

W przypadku głębokich jezior, to właśnie przynęty gumowe sprawdzą się najlepiej, ponieważ są one łatwiejsze w użyciu niż woblery. Natomiast woblery najlepiej sprawdzą się w przypadku płycizny oraz w strefach powierzchniowych jeziora.