Jak zrobić zanętę wędkarską 13275

Z pewnością można powiedzieć, że zanęta wędkarska mocno wpływa na udane połowy. Można zakupić ją w sklepie, ale równie dobrze można wykonać ją samemu. Decydując się na takie rozwiązanie należy pamiętać o kilku ważnych aspektach. Specjalistyczne zanęty składają się z kilkunastu produktów.W przypadku amatorskiego połowu, który bardziej jest przyjemnością niż wymagającym zajęciem, zanęta może być mniej złożona.

Zanęta wędkarska

Każdy ze składników zawarty w danej zanęcie powinien spełniać określone funkcje. Zaliczyć do nich można: wypełniające, pracujące, zapachowe lub smakowe. Nie dodawaj do zanęty produktów, które nie mają konkretnej roli. Wielu wędkarzy uważa, że prostsze zanęty są dużo bardziej skuteczne, ponieważ ryba wtedy dużo chętniej złapie się na dany produkt.

Podstawą każdej zanęty jest baza. Ryba, na którą polujemy nie powinna najeść się naszą zanętą, bo wtedy najprawdopodobniej odpłynie. Smakowe i zapachowe funkcje zanęty powinny być bardzo delikatne. Do najchętniej wybieranych baz należy bułka tarta, która jest nie tylko bardzo tania, ale również uprażona w piekarniku zdobywa nowe cenne cechy.

Kolejny element powinien przede wszystkim sprawić, by zanęta pracowała. Mamy tutaj na myśli fakt, że po zanurzeniu, nasza zanęta nie rozpadnie się, tylko rozdzieli na mniejsze kawałki, które będą unosić się na wodzie. Wymieszanie ich ze składnikami smakowymi i zapachowymi, zachęcimy rybę do podpłynięcia w dane miejsce na łowisku. Świetnym składnikiem, który zapewni nam takie cechy, będzie słonecznik.

Jeśli chcemy wykonać własną zanętę, zmielony słonecznik z bułką tartą dodajemy w proporcji 1:1 lub 1:2.

Co do dodatków smakowych, najcześciej wybierane są biszkopty lub zielona herbata. A co ze składnikami zapachowymi, które mają nęcić rybę nawet z dalekiej odległości? W tym przypadku najlepszym wyborem będzie cynamon, kolendra lub kminek. Do zanęty dodawaj tylko jeden składnik zapachowy!

Zanęta wędkarska – przepis

Składniki :

  • 2,5 kg – pieczywa
  • 1 kg – biszkoptów
  • 1 kg – kaszy kukurydzianej
  • 250 g – mączka arachidowa
  • 2 kg – kukurydza konserwowa
  • 0,5 litra – kastery
  • 50 g – karmel
  • Zapach: wanilia

Sposób wykonania :

Mieszając ze sobą na sucho składniki, dodawaj wody i mieszaj całość. Jeśli chcesz łowić na szybko płynącej wodzie, możesz dodać odrobiny gliny lub piasku albo specjalnego kleju do zanęt. Nie przesadź jednak z żadnym z produktów.

Zanętę najlepiej przygotować ok. pół godz. przed rozpoczęciem wędkowania.