Łowienie ryb zimą: jaką wybrać przynętę? 13208

Zima bywa kapryśna nie tylko pod względem temperatury, ale również wpływu na zwierzęta. W poprzednim wpisie opisaliśmy w jaki sposób można łowić ryby w lutym oraz gatunki, które można spotkać w zbiornikach wodnych. Dzisiaj przedstawimy wam najważniejsze przynęty, dzięki którym złowicie wspaniałe okazy.

Jakie ryby biorą w zimie

W tym miesiącu można złowić ryby karpiowe oraz drapieżniki. Nie ograniczajmy się do łowienia pod lodem, ponieważ w wodach płynących i niezamarzniętych zbiornikach również spotkamy wiele ciekawych okazów.

Gatunki ryb

  1. Do najchętniej łowionych ryb w zimie należą płotki. Wezmą one na wszelkiego rodzaju przynęty karpiowe, do których należą: kukurydza, ciasto, ziemniak, chleb i oczywiście białe i czerwone robaki.
  2. Co do kleni to najlepiej łowić je na sztuczne przynęty takie jak wobler, twister lub błystka obrotowa. Przez to, że ryba ta żyje na większych głębokościach w jej przypadku lepiej sprawdzą się ciężkie przynęty.
  3. Pstrąg potokowy z pewnością będzie brał na spinning z ciężkim woblerem lub mokrą i suchą muchą.
  4. Natomiast troć wędrowny złapie się na sztuczną przynętę, którą można prowadzić zarówno pod prąd jak i z prądem. Pamiętajmy by prowadzić ją na dużej głębokości.

Zimowa wędka

Kiedy decydujemy się na łowienie na przynętę muchową musimy zadbać o odpowiednio sztuczną muchę. Przy tej metodzie najbardziej polecamy trwałe i lekkie modele, do których warto dokupić balansówkę. Mimo tego, że luty w tym roku jest wyjątkowo ciepły, pamiętaj o odpowiednim ubraniu, które zapewni ci komfort podczas wielu godzin spędzonych przy wędce. Polarowa bluza z kapturem, rękawiczki i dodatkowa koszulka z pewnością umilą ci ten wyjątkowy czas.