Jak złowić suma w rzece? 17731

Sum to jeden z największych drapieżników, którego można spotkać w rzekach, stawach lub jeziorach. Mimo sporych rozmiarów jest raczej płochliwym stworzeniem, dlatego polując na niego lepiej nie wykonywać gwałtownych ruchów. Zdenerwowany sum może łatwo zerwać żyłkę i wyrwać się, a tego żaden wędkarz nie chce.

Od kiedy można łowić suma

Jeśli chodzi o połów suma to sposób jego połowu jest dowolny. Niezależnie od tego, czy użyjemy metody gruntowej, spławikowe czy spinningowej sum złapie się na naszą przynętę, pod warunkiem, że będziemy wiedzieli co robimy. Najlepiej złowić suma na żywca lub martwą rybkę.

Najlepszym momentem na połów suma jest okres od lipca do końca października. W letnim okresie ryba przebywa bliżej bliżej głębokich dołków z zaczepami, traktujące je jako swoje kryjówki. Podczas gorących i upalnych dni suma najlepiej szukać w głębokich dołach na środku rzeki. W zimniejsze dni, szukaj drapieżnika przy spiętrzeniach wody.

Gdzie żyje sum

Nie ma konkretnego miejsca, w którym spotkamy suma. Czuje się on dobrze zarówno w średnich i dużych rzekach oraz wielkich i bardzo małych zbiornikach. Charakterystyczną cechą suma są dwa długie wąsy znajdujące się nad górną szczęką i cztery krótkie pod dolną.

Łowienie nocą

Chcesz złowić suma? Przede wszystkim unikaj hałaśliwych miejsc, w których przebywa dużo ludzi. Sum prowadzi stateczny tryb życia, dlatego najbardziej aktywny staje się nocą, zaraz po zachodzie słońca. Zasadzając się na rybę zwracaj szczególną uwagę na zawirowania wody. Powstają one, gdy drapieżnik poluje. Pod osłoną nocy ryba pojawia się na płyciznach, gdzie odpoczywa w znieruchomieniu. Jedną z ciekawszych zdolności suma jest jego umiejętność wykrywania różnic w polu elektrycznym.

Jaki sprzęt na suma

Sum może osiągnąć spore rozmiary, dlatego zainwestuj w mocny i wytrzymały sprzęt, który wytrzyma walkę z drapieżnikiem. Ciężar wyrzuty powinien wynosić od 100 do 200 gram. Wędka z pewnością nie może być zbyt sztywna, ponieważ może się złamać. Do połowu suma polecamy duże kołowrotki, którymi łatwiej będzie sterować żyłką. Podczas nocnych łowów na rybę warto wybrać większą przynętę.

Polowanie na suma

Polowanie na suma jest możliwe, pod warunkiem, że stan wody jest wyższy niż zazwyczaj, a sama tafla jest raczej zmącona. Idealnym momentem na łowienie drapieżnej ryby jest zachmurzony lub burzliwy dzień. Sum wychodzi na żer, gdy pojawiają się pierwsze grzmoty.

Wybierając się w ciągu dnia na sumy, pamiętaj, że połów musi być aktywny, ponieważ brania są wtedy mniejsze i delikatniejsze niż za dnia. Sum nie przepada za bardzo słonecznymi dniami.

Kiedy złowisz suma, holuj rybę powoli i stanowczo, tak by nie mógł odpocząć i uciec.