Wędka sumowa musi być przede wszystkim wytrzymała. Sum to ryba okazała, która może być nie tylko bardzo duża, ale również ciężka. Z tego względu dobrze dobrana wędka przy dość niskiej wadze jest trwała oraz odporna na uszkodzenia. Podczas wyboru doskonałego wędziska należy zwrócić uwagę na wiele różnych czynników. Najistotniejsze są parametry sprzętu, gdyż to one bezpośrednio wpływają na komfort użytkowania.
Jak wybrać wędkę na suma?
Podczas wyboru wędki sumowej należy określić rodzaj przynęty, która będzie najczęściej stosowana podczas połowu. Na tej podstawie można określić optymalny ciężar wyrzuty. Zwykle w im większe osobniki celujemy, tym większy maksymalny ciężar wyrzutu powinna gwarantować wędka.
Długość wędki sumowej
Przed zakupem wędki należy wybrać najczęściej wykorzystywaną metodą połowu. W zdecydowanej większości przypadków wykorzystywane jest wędzisko stacjonarne – długość sprzętu powinna więc przekraczać 3 m. Wybierając wędkę sumową już na wstępie powinniśmy odrzucić modele teleskopowe. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że raczej nie nadają się one do połowu dużych i ciężkich ryb. Ich wytrzymałość nie jest zbyt duża, tak więc nie sprawdzą się w przypadku dużego obciążenia.
Do łowienia sumów najlepiej wybrać wędkę z dwóch lub trzech elementów. Modele dwuczęściowe są zwykle poręczniejsze, jednak ich transport jest utrudniony.
Ile kosztuje wędka sumowa?
Wiele osób obawia się, że wędkarstwo sumowe to bardzo droga rozrywka. Owszem wymaga ono zakupu specjalistycznego sprzętu, jednak wcale nie musi być on drogi. Bez problemu znajdziemy wędki sumowe w bardzo korzystnych cenach, które jednocześnie cechują się znakomitymi parametrami. Tańszy model wcale nie oznacza gorszej wydajności. Sprzęt całkiem dobrej jakości zakupimy za około 300-400 zł. Jakie modele są godne polecenia? Warto wziąć pod uwagę m.in. Uni Cat Catnapper – 2,40m, DAM Madcat Travel 240H 2,40m 20lb, Shimano Vengeance Catfish 300 M.
Wędka sumowa – uwaga na detale
Jak już wspomniano, sum nie należy do małych ryb. Z tego względu stosowane przynęty również są dość pokaźne. Wybierając wędkę należy zwrócić szczególną uwagę na trwałość zastosowanych tworzyw. Muszą one przetrwać nawet wielogodzinne holowanie ryby. Priorytetem jest również to, aby wędka gwarantowała wysoki poziom amortyzacji. Ryba podczas holu jest niespokojna i wykonuje gwałtowne ruchy. Dobrej jakości wędka sumowa nie da nam jednak tego odczuć. Kij powinien elastycznie i płynnie uginać się pod ciężarek złowionego osobnika.
Podsumowując – wędki sumowe podobnie jak wędki do karpi powinny cechować się podwyższoną wytrzymałością. Tylko wtedy ich użytkowanie będzie komfortowe, a użytkownik zyska wysoki poziom swobody.