Jak złowić okonia? 15178

Okoń jest rybą drapieżną o niepowtarzalnym wyglądzie, która występuje zarówno w wodach stojących, jak i płynących. Można go więc znaleźć w jeziorach, stawach czy zbiornikach retencyjnych, jak również rzekach nizinnych i górskich oraz płytkich wodach Bałtyku. Oto kilka przydatnych informacji dotyczących tego, jak złowić okonia.

Miejsce i czas najlepszy na łowienie okoni

Okoń nie ma okresu ochronnego, więc teoretycznie można go łowić cały rok. Niemniej jednak warto odpuścić sobie łowienie okoni w czasie ich tarła, które trwa od marca do czerwca. Najlepszych okresem na łowienie okoni jest raczej jesień.

Okonie żerują w ciągu dnia i nocą, a wiec można je złowić w zasadzie o każdej porze, choć spora część wędkarzy zaznacza, że największą aktywność ryby te wykazują o świcie. Ponadto ryba ta lubi wietrzne dni. Okonie polują w pobliżu wodnych kryjówek, a więc między innymi w:

  • trzcinach;
  • zaroślach;
  • okolicach podwodnych górek;
  • zacienionych miejscach pod brzegową wysoką skarpą.

Metody łowienia okoni

Na pytanie jak złowić okonia i którą metodę wybrać – nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ jest kilka możliwości. Okonia można łowić metodą spławikową, gruntową oraz na spinning, który jest chyba najbardziej efektywny i najprzyjemniejszy. Łowienie okoni na spining może odbywać się z łodzi bądź z brzegu, wszystko zależy od możliwości wędkarza oraz cech łowiska.

Niezbędny sprzęt okoniowy

Zestaw potrzebny podczas łowienia okoni metodą gruntową zawiera:
wędkę typu feeder,
– żyłkę 0,25 mm;
– haczyk nr 10.
W przypadku metody spławikowej przyda się spławik o wyporności 5 g.

Natomiast łowiąc okonie na spining warto zaopatrzyć się w wędkę o wyrzucie do 10 g i długości 210 – 270 cm. Do tego przyda się żyłka 0,14 lub 0,16 mm.

Najlepsze okoniowe przynęty

Do łowienia okoni na spining najczęściej używa się paprochów, twisterów i ripperów (raczej do 3 cm), choć równie skuteczne są także woblery (do 5 cm) oraz małe obrotówki czy błystki. Wybierając odpowiednią przynęt warto zwracać uwagę na przejrzystość wody i kierować się zasadą:
– duża widoczność – neutralne, maskujące kolory – np. zgniła zieleń;
– słaba widoczność – jaskrawe kolory np. seledynowy żółty.

Z kolei przynętami w zestawach spławikowo-gruntowych będą czerwone robaki, rosówki oraz martwe lub żywe rybki.