Jak złowić lina? 15594

Wielu wędkarzy szuka skutecznych i prostych rad, jak złowić poszczególne gatunki ryb. Doświadczony wędkarz dobrze wie, że w zależności od gatunku ryby, powinien on się inaczej przygotować oraz łowić w różnych miejscach. Te same zasady dotyczą m.in. lina. Jak złowić lina? Oto kilka wskazówek.

Kiedy łowić lina?

Na połów lina najlepiej wybrać się latem. Podczas ciepłych dni i nocy temperatura wody wzrasta, a lin staje się wtedy bardziej aktywny. To właśnie podczas żerowania najłatwiej jest zapolować na lina. Jednak w jakich miejscach szukać takiej ryby, aby połów był skuteczny?

Gdzie łowić lina?

Liny najczęściej można znaleźć wśród bujnej roślinności. W związku z tym, polując na lina, najlepiej łowić przy brzegu. To właśnie tam zazwyczaj występuje obszar gęstej roślinności. Dobrym miejscem będzie także dalszy odcinek, gdzie dno jest już czyste, ale jednocześnie występuje swobodny dostęp do roślinności. Tam także można spotkać lina, a znacznie łatwiej jest zarzucić zestaw. Oprócz odpowiedniego miejsca warto zastanowić się jaką metodą chcemy złowić naszą rybę. Łowienie lina na spławik lub metodą gruntową jest najlepszym sposobem na połów tego gatunku.

Zanęta na lina

Wybór odpowiedniego miejsca oraz czas połowu lina to nie wszystko. Konieczne jest także wybranie odpowiedniej zanęty, która „zainteresuje” wspomnianą rybę. Udany połów zagwarantuje wędkarzom odpowiednie przygotowanie łowiska. Nie wystarczy rozprzestrzenić zanęty tuż przed samym wędkowaniem. Połowy będą udane wtedy, kiedy już na 2-3 dni przed połowem zacznie się nęcić lina. Do tego celu można użyć mieszanki czerwonych lub białych robaków i kukurydzy. Wystarczy do wody wrzucić nie więcej niż 3 kg zanęty jednocześnie. Takie zabiegi z pewnością przywiodą lina w okolice planowanych połowów i zagwarantują sukces podczas wędkowania.

Jaką wędkę wybrać do połowu lina?

W celu złowienia lina trzeba przygotować także odpowiednią wędkę. Zazwyczaj można spotkać się z opiniami, że najlepsza będzie wędka średniej klasy, nie dłuższa niż 4,2 m. Powinien mieć on kołowrotek ze szpulą o wielkości 2500 – 3000. Parametry żyłki zaś powinny wahać się w granicach 0,18 – 0,20. Najlepiej wybrać spławik przelotowy o wyporności ok. 3g. Haczyk zależy już od wędkarza, ale warto wybierać te z przedziału od nr 8 do 12.

Decydując się na połów ryb, nie można zapominać, że jest to przede wszystkim sposób na przyjemne spędzenie wolnego czasu. Zabawa będzie tym lepsza, jeśli nie będzie się traktować tej czynności zadaniowo. Dobre nastawienie oraz zastosowanie rad z pewnością pozwolą na złowienie lina.