Jak złowić leszcza z gruntu? 16773

Ryba leszcz jest bocznie spłaszczona o wysokim ciele. Jej płetwa ogonowa ma głębokie wcięcia. Młode osobniki ubarwione są na kolor srebrzysty. Starsze natomiast mają kolor brunatny. Leszcz potrafi osiągnąć do 60 cm i 6 kg wagi. Ryba ta jest jedną z najpospolitszych w polskich zbiornikach wodnych.

Leszcz z gruntu

Łopata (potoczna nazwa leszcza) lubi słodkowodne zbiorniki. Żeruje zazwyczaj przy dnie, dlatego najlepszym sposobem na złowienie leszcza jest metoda gruntowa, która wymaga od wędkarza cierpliwości i zrozumienia danego gatunku.

Zestaw gruntowy na leszcza

  • Koszyczek – jego rozmiar nie powinien przekraczać 30 g
  • Żyłka – średnica mieścić się powinna w przedziale 0,15 – 0,20 mm
  • Przypon – wysokiej jakości, średnica w przedziale 0,16 – 0,20 mm, a długość do 0,5 m
  • Haczyk – warto podczas wyboru zwrócić uwagę na to co je leszcz – białe robaki i kukurydza należą do ulubionych pokarmów, dlatego haczyk powinien być do nich dostosowany

Leszcz w jeziorze

Podstawowym pokarmem dla leszczy są małe bezkręgowce, najczęściej zagrzebane w mule. Ryba zanurza swój pyszczek i nabiera fragment dnA, by po chwili go wypluć i zjeść to co wydał z siebie “obłoczek” z jej pyszczka. Leszcz jest rybą, którą można złowić niezależnie od pogody czy temperatury wody, dzięki czemu przy każdym wędkowaniu, można spróbować ją złowić.