Jak złowić karpia? 14719

Karp to ryba, która tradycyjnie znajduje się na polskim stole podczas wieczerzy wigilijnej. Nic dziwnego zatem, że większość polskich wędkarzy ma ambicje, aby samodzielnie złowić tę rybę. Jak złowić karpia? Trzeba się do tego dobrze przygotować, wybrać odpowiednią zanętę, miejsce oraz czas połowu. Poniżej wskazówki, które pozwolą zakończyć wędkowanie sukcesem.

Kiedy łowić karpia?

Połów karpia jest najbardziej skuteczny podczas ciepłych, letnich miesięcy. Można pokusić się także o połów jesienią i zimą na zbiornikach zaporowych, gdzie występuje cieplejsza woda. W zależności od miejsca można zatem łowić te ryby praktycznie cały rok, należy tylko pamiętać o odpowiednim przygotowaniu.

Gdzie najczęściej można spotkać karpia?

Karpia można najczęściej spotkać przy dnie. Wynika to z faktu, że żywi się on przedstawicielami niewielkiej fauny występującej przy dnie zbiorników wodnych. Powinna być to wskazówka dla wędkarzy na temat tego, jaki sprzęt do połowu wybrać.

Jaki sprzęt wybrać do połowu karpia?

Jak już wspomniano, karpie najczęściej występują przy dnie. W związku z tym logicznym i najbardziej skutecznym wyborem do połowu będzie zestaw gruntowy. Najlepiej, żeby na żyłce znajdował się ciężarek, który zagwarantuje, że przynęta będzie znajdowała się jak najbliżej dna. Innym sprzętem skutecznym przy łowieniu karpia będzie także tradycyjny zestaw spławikowy lub zestaw helikopterowy z kulką wodną.

Jak zanęcić karpia?

Podobnie jak w przypadku innych ryb, karpia warto zacząć nęcić wcześniej. Często można spotkać się z opiniami, że te czynność należy rozpocząć w danym zbiorniku już na tydzień przed rozpoczęciem połowów. Zanęta powinna być wybierana także ze względu na porę roku. Dobrym sposobem na nęcenie karpia latem będą kulki proteinowe i pellet. Dobrze sprawdzi się także popularna kukurydza. Dno pokryte kukurydzą oraz aromatyzowanymi kulkami zanętowymi powinno przenieść oczekiwane rezultaty. Zimą i jesienią można wybrać kulki o zapachu mięsa, ryb i kraba.

Podczas łowienia karpi trzeba uzbroić się w cierpliwość. Jeśli jednak przez 2-3 tygodnie połowy nie są skuteczne, oznacza to, że trzeba szukać innego łowiska, bo to nie zostało dobrze wybrane. Wówczas trzeba się uzbroić w kolejną porcję cierpliwości i zacząć połowy karpia od nowa, nie zapominając o wcześniejszej zanęcie.