Jak złowić karasia? 15732

Każdy wędkarz doskonale wie, jak wygląda karaś, który jest jedną z najpopularniejszych ryb. Złowienie niedużej sztuki nie jest trudne, ale różnie bywa już z większym okazem, którego wbrew pozorom nie jest tak łatwo wyciągnąć z wody. Pojawia się wobec tego pytanie, czego będziemy potrzebować do jego udanych łowów?

Gdzie i kiedy szukać karasia?

Karasie są rybami o niewielkich wymaganiach, dlatego też występują one niemalże w każdej stojącej wodzie. Najlepiej jest wybierać nieduże zbiorniki, dzięki czemu łatwej będzie zlokalizować ofiarę. Na udane połowy można liczyć przede wszystkim nad niedużymi jeziorami, wyrobiskami, starorzeczami i gliniankami. Do preferencji karasi zaliczyć można ciepłą wodę i muliste dno oraz ślimaki znajdujące się na roślinach, larwy owadów i drobne bezkręgowce. Wybierając się na połowy, trzeba zabrać ze sobą odpowiednie przynęty i zanęty. Idealnie sprawdzą się białe i czerwone robak, rosówki i pinki.

Przynęta na karasia

Karasie nie pogardzą kukurydzą, pęczakiem i nawet ciastem. Wybór należy do wędkarza – żywe robaki lub świeże mięso. Jeśli brania całkowicie ustały czy doszło do spięcia ryb, warto zachęcić je na nowo, wrzucając kule zanętowe. Niektórzy zalecają dodanie czekoladowej melasy czy miodu w ilości od jednej do dwóch łyżek. Jak wiadomo, karasie lubią słodkie przysmaki. Warto mieć na uwadze to, że preferencje smakowe karasi uzależnione są od pory roku. Trzeba sprawdzić, co jest dostępne wiosną, latem czy na jesień. Ryby te nie lubią chłodu, dlatego też na próżno jest liczyć na złowienie ich przed zmrokiem czy zaraz po świcie. Od później jesieni aż do ciepłej wiosny również nie ma co ich szukać.

Jak złowić karasia?

Metod na złowienie karasia jest wiele, dlatego warto poeksperymentować, aby znaleźć dla siebie najdogodniejszą. Znaczenie ma także rodzaj łowiska, który czasem zmusza do wybrania konkretnej metody łowienia. Godną polecenia metodą jest łapanie tych ryb z gruntu przy pomocy feederów i pickerów. Potrzebne będą przypon 0,12-0,14 i odpowiednia żyłka główna. W przypadku metody spławikowej należy wspomóc się haczykami 10-14 i w razie potrzeby wędziskiem odległościowym do spławika. Zestawy gruntowe idealnie sprawdzają się w przypadku karasi znajdujących się poza zasięgiem spławika. Dobrym wyborem będzie otwarty koszyczek na rurce antysplątaniowej i klasyczna sprężyna na drugiej.