Wędkowanie z dzieckiem 13772

Wędkowanie z dzieckiem może być nie tylko ciekawą formą spędzania wspólnie czasu, ale również rozwijania u dziecka pasi, którą będziemy mogli wspólnie dzielić. Wędkowanie należy do rekreacji, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Podczas wędkowania z dzieckiem należy pamiętać nie tylko o dobrej zabawie, ale również o bezpieczeństwie swoim i swojej pociechy.

Na ryby z dzieckiem

Pierwsza wędka, pierwsze zarzucenie przynęty do wody i pierwsza złowiona ryba – to wydarzenia w życiu każdego wędkarza, które zostają w jego pamięci na długo. Wielu z nich zostało zabranych przez swoich rodziców bądź znajomych na ryby i od tamtej pory wiedzieli, że złapali bakcyla. Jednak co zrobić, gdy nasze dziecko dorosło do rozpoczęcia wędkowania? Przede wszystkim zastanów się nad potrzebami, które będziesz musiał spełnić, ponieważ inaczej zapomnij o wędkowaniu.

  1. Kamizelka ratunkowa – bezpieczeństwo podczas połowu jest najważniejsze. Powinieneś uczyć tego swoje dziecko już od pierwszego wyjazdu nad łowisko. Niezależnie od tego czy wędkujecie z kajaku, łódki czy z brzegu, maluch powinien mieć na sobie kamizelkę ratunkową.
  2. Nie wykonuj gwałtownych ruchów – pływanie łódką czy kajakiem to frajda sama w sobie, jednak należy mieć w nich szczególnie otwarty umysł. Wytłumacz dziecku by nie kołysało waszym transportem lub nie podchodziło na sam jego skraj, ponieważ nie wiadomo gdy nadejdzie fala.
  3. Krem z filtrem i odstraszacz owadów – oba te produkty powinny być niezbędnikami w plecakach każdego wędkarza. Oparzenia słoneczne lub bolące ukąszenia mogą skutecznie odstraszyć młodego wędkarza na długie lata.
  4. Pierwsza pomoc – nie kręć głową, gdy słyszysz o tym, że apteczki są zabierane na połów. Życie lubi płatać figle, dlatego tym bardziej w towarzystwie dziecka, powinieneś być przygotowany na wszystko.
  5. Bezpieczna lokalizacja – nie każde łowisko jest bezpieczne, dlatego staraj się unikać tych o stromych brzegach i silnym nurcie, gdy towarzyszy ci dziecko.
  6. Powiedź dziecko o zagrożeniach – wspólne wędkowanie ma nauczyć adepta tej sztuki, że nie można zbyt lekkomyślnie podchodzić do tematu łowienia. Pokaż maluchowi wszystkie możliwe niebezpieczeństwa. Omów z nim na sucho krok po kroku działania w przypadku zagrożenia lub nieprawidłowego posługiwania się sprzętem.
  7. Postaraj się poćwiczyć łowienie – dziecko powinno znać podstawy nim zarzuci swoją pierwszą zanętę. Musi pamiętać o rozglądaniu się za każdym razem i przykładaniu się do tego co robi. Pamiętaj, że to ty jesteś odpowiedzialny za to jakim wędkarzem będzie twoje dziecko w przyszłości.

Dzieci na rybach

Jak już wcześniej pisaliśmy, należy pamiętać nie tylko o dobrej zabawie, ale przede wszystkim o zdrowym rozsądku. Dziecko jest niezwykle pojętnym uczniem, ale nim rozpoczniesz naukę, zastanów się co chcesz mu przekazać. I pamiętaj – w przyszłości może nad łowiskiem spotkają się, aż trzy pokolenia twojej rodziny.