Jaką wybrać wędkę typu match? Sprawdź jak wybrać wędkę matchową? 7490

łowienie na muszkę

Wędkarstwo matchowe zwane również odległościowym cieszy się sporym zainteresowaniem. Nie jest ono jednak tak popularne, jak chociażby technika gruntowa. Być może wynika to z faktu, że ta metoda połowu wymaga sporego zaangażowania podczas wyboru odpowiedniego sprzętu. Wędka match pochodzi z grupy wędek spławikowych i musi cechować się specjalistyczną konstrukcją, która ułatwi łowienie z dużych odległości.

Jaką wybrać wędkę do łowienie odległościowego?

Wybierając wędkę typu match należy mieć świadomość, że jest ona eksploatowana w dość ciężkich warunkach. Hol z dużej odległości od brzegu jest niezwykle wymagający, a często doprowadza do zerwania zbyt słabej żyłki. Wędka match musi cechować się ponadprzeciętną wytrzymałością oraz odpornością na uszkodzenia. Właśnie dlatego należy postawić na sprawdzone tworzyw, które są trwałe, a zarazem lekkie. Najbezpieczniej jest więc postawić na sprzęt renomowanego producenta.

Jaką wybrać długość wędki typu match?

Wędki match mają długość od 3,9 m do 4,2 m. Warto jednak wiedzieć, że ich budowa znacząco różni się od modeli klasycznych. Przede wszystkim blanki posiadają bardzo małe średnice. Niewielkie są również przelotki, które zlokalizowane są na wysokich stopkach. Odznaczają się one niską wagą. Znacznie gorzej sprawdzają się modele teleskopowe, które posiadają blanki o większe średnicy. Nie są one również tak poręczne i skuteczne, jak modele składane.

kołowrotek do wędki typu match

Jakich kołowrotków użyć do wędki matchowej?

W przypadku wędek typu match duże znaczenie ma kołowrotek. Im większa średnica rotora i szpuli, tym lepiej. Kołowrotek jest niezbędny osobom, które np. startują w zawodach. To od niego zależy prędkość, z jaką złowiona ryba zostanie odholowana na brzeg. Jeśli chodzi o połów amatorski, to nie jest to element niezbędny, jednak znacząco wpływa on na komfort. Istotne jest, aby wybrać kołowrotek o średnim rozmiarze. Źle dobrany nie tylko nie zwiększy wygody, ale również będzie źródłem wielu utrudnień.

łowienie odległościowe typu match

Zatroszcz się o odpowiedni spławik

Spławik decyduje o wielkości zestawu służącego go połowu. Posiada on dwucyfrowe oznaczenie. Dla przykładu – symbol 3+2 oznacza, że spławik posiada wbudowane obciążenie o wadze 3 g i wymaga dołożenie 2 g na żyłkę. Dzięki temu cały zestaw będzie ważył 5 g. Im dalej wyrzucamy zestaw, tym większa powinna być jego waga. Wybór spławika zależy więc także od tego, w jakiej odległości od brzegu zarzucimy wędkę.

Wędki typu match nie muszą być drogie. Istotnym jest jednak to, aby przed zakupem przeanalizować przede wszystkim parametry sprzętu. Modelem godnym polecenia jest np. Precision RPL Match Carp Trabucco.