Jaką wybrać wędka bolonkową? Sprawdź nasze propozycje! 17460

wędka muchowa

Metoda bolońska połowu ryb jest jedną z technik, która polega na złowieniu osobników żerujących w dużej odległości od brzegu. Łowienie na odległość jest dość skomplikowane, więc wymaga sporego doświadczenia. Oczywiście dużą rolę pełni także prawidłowo dobrany sprzęt. To właśnie on gwarantuje wysoki komfort, swobodę oraz niezawodność. Wiele osób ma jednak problem z doborem odpowiedniej wędki bolonkowej.

Jak wybrać wędkę bolonkową?

Wędki bolonkowe należą do grupy modeli teleskopowych ze stopkowymi przelotkami. Wyróżniają się one długością, która mieści się w przedziale 4-8 m. W przeszłości bolonki były dostępne jedynie na specjalne zamówienie. Aktualnie bez problemu można znaleźć jest w sklepach wędkarskich. Wybierając wędkę bolonkową należy postawić na pierwszym miejscu jakość. Połów na odległość może nieść za sobą liczne utrudnienia. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby sprzęt był solidny i wytrzymały. Przed zakupem należy sprawdzić, z jakich materiałów została wykonana wędka. Pamiętajmy, że nie jest to zakup na jeden sezon, więc wybór powinien zostać dokładnie przemyślany.

Wędka bolonkowa: długość

Jak wyżej wspomniano, modele bolonkowe są bardzo długie. Wybierając odpowiedni rozmiar należy przede wszystkim określić, w jakich miejscach będzie odbywał się połów. Istotnym jest, aby wybrany model był o metr dłuższy, niż głębokość łowiska. Dzięki temu wędkarz będzie mógł spokojnie zarzucać zestaw łowiecki. Jego kontrola również stanie się o wiele łatwiejsza. Bolonki o długości 4-6 m sprawdzają się podczas połowu na odległość nieprzekraczającą 20 m. W przypadku większego dystansu lepiej sięgnąć po wędkę o długości 8m.

Kołowrotek do wędki bolonkowej

Podczas połowu ryb na odległość ważną rolę odgrywa kołowrotek. Powinien on być wyposażony w płytką szpulę. Warto wiedzieć, że metoda bolońska wymaga częstego przerzucania. Z tego względu słabej jakości kołowrotek po prostu nie wytrzyma tak intensywnej pracy. Zdecydowanie lepiej jest zainwestować raz, a dobrze. Szczególną uwagę należy zwrócić również na hamulec, gdyż to właśnie on umożliwia precyzyjne sterowanie.

Zastosowanie wędki bolonkowej

Metoda bolońska nie należy do łatwych, więc wybierana jest ona raczej przez wędkarzy z dużym doświadczeniem.

Cena wędki bolonkowej i popularne modele

Bolonki nie są zbyt tanie, jednak należy pamiętać o tym, że jest to inwestycja na wiele sezonów. Godne polecenia wędki to m.in. VDE-R Robinson Team Bolognese Nano Core, Fiume Technic Bolognese 5m, Mikado X-Plode Bolognese 5m 30g.