Podpórki i stojaki do wędek – jak wybrać? 16030

Wędkowanie jest zajęciem niezwykle satysfakcjonującym, ale tylko dla osób cierpliwych. Relaksujące posiedzenie nad jeziorem lud rzeką może się bowiem przedłużyć nawet do kilku godzin, a wtedy staje się to już zajęciem tylko dla prawdziwych, wytrwałych wędkarzy. Cisza wokół, brak akcji i szumienie wody mogą być niezwykle nużące, a w połączeniu z relaksem na wygodnym stołku mogą skończyć się drzemką – a to już jest niezbyt ciekawa sytuacja szczególnie dla wędki, która może zwyczajnie wpaść do wody.

Podpórka na wędkę

Najprostszym rozwiązaniem sytuacji, w której jesteśmy już znużeni trzymaniem wędzidła jest ustawienie go w miejscu, które będzie na tyle stabilne, że będziemy mogli chociażby wstać, aby rozprostować kości. W takiej chwili nieodzowna będzie podpórka, na której z pełną swobodą ustawić można swoją wędkę, aby zjeść późne, treściwe śniadanie i cierpliwe poczekać na aktywność ryb.

Podpórka jest po prostu kijem z rozwidleniem w kształcie litery V, które podtrzymuje ułożone na niej wędzidło. Prosta budowa i niezwykle prosta instalacja w gruncie polegająca na wbiciu gwintu w podłoże zdecydowanie przemawiają za kupnem tego akcesorium. Opórcz tego warto wiedzieć, że tego rodzaju sprzęt jest bardzo tani i aby z niego skorzystać można wydać jedynie 5 zł. Markowe podpórki będą kosztowały około 20-30 zł, więc jak widać nie jest to cena wysoka za komfort i odpoczynek na łonie natury.

Stojak na wędkę

Podpórki i stojaki do wędek znacząco się od siebie różnią. Oczywiście również i ceną. Stojaki są znacznie droższe od podpórek i można je kupić nie za kilka, a za kilkaset złotych. Są one potrzebne w sytuacji, kiedy posiadamy więcej wędek, albo pod nogami mamy beton lub drewniany pomost.

Stojaki to statywy na trzech nogach, które można ustawić na każdym rodzaju podłoża. Jeżeli ustawiany jest na ziemi można go dodatkowo do niej przymocować – kwestia tego, na jaki stojak się zdecydowaliśmy i co posiadamy w zestawie.

Ważne jest, aby na tym sprzęcie zbytnio nie oszczędzać – jeżeli zakupimy kiepskiej jakości stojak to mimo tego, że posiada trzy nogi i może pomieścić kilka wędek to ze względu na swoją niską wagę może być zwyczajnie… niestabilny właśnie. W takiej sytuacji mogą ucierpieć nasze wędki, a zwykle nie należą one do najtańszych sprzętów więc naprawdę warto o nie zadbać w każdej z możliwych sytuacji.