Jaka wędka karpiowa? Sprawdź na co zwrócić uwagę przy wyborze wędki! 18514

Wędka karpiowa – podobnie jak wędka sumowa wyróżnia się specyficzną konstrukcją, dzięki której złowienie tego gatunku ryb staje się o wiele prostsze. Za ich pomocą można złowić nawet osobnika o rekordowych rozmiarach. Karpiówki posiadają zupełnie inne parametry, niż klasyczne wędki. Model ten posiada unikatową budowę, która ma zagwarantować efektywne i sprawne łowienie karpi. Wędkarstwo karpiowe pojawiło się w Polsce w latach dziewięćdziesiątych. Od tamtego czasu cieszy się ono niesłabnącym zainteresowaniem.

Charakterystyka wędek karpiowych

Wędki karpiowe to wyjątkowa grupa wędzisk, które posiadają jedyną w swoim rodzaju budowę. Wszystko z powodu tego, że karpie osiągają zwykle spore rozmiary oraz wagę. Nie są to małe rybki, które złowią się nawet na najsłabsze wędziska. Karpiówki muszą być o wiele bardziej wytrzymałe, tak aby przetrwały każde warunki eksploatacji.

Podczas wyboru odpowiedniej wędki karpiowej należy zwrócić szczególną uwagę na jej trwałość. Najlepiej sięgnąć po produkt renomowanego producenta. Oczywiście wiele osób podejmuje się budowy wędziska samodzielnie – należy jednak pamiętać, że jest to czasochłonne oraz skomplikowane. Jest to raczej zajęcie dla majsterkowiczów, którzy czerpią przyjemność z tworzenia własnych konstrukcji. Nierzadko samodzielnie wykonana wędka kosztuje finalnie więcej niż ta zakupiona w sklepie. Wybór zależy więc od własnych upodobań.

Długość wędki karpiowej

Wędki karpiowe różnią się od tradycyjnych przede wszystkim długością. Największą popularnością cieszą się to o długości 3,6 m oraz 3,9 m. Pierwszy rozmiar jest najlepszy podczas połowu z bliskich odległości. Wędziska o długości 3,9 m wykorzystywane są podczas połowu z zrzutu. Dzięki temu możemy łowić na odległość nawet 120 m. Warto również wiedzieć, że niezależnie od rozmiaru wędki wyróżnia się sprzęt złożony z dwóch lub trzeb elementów.

W przeszłości dużym zainteresowaniem cieszyły się wędziska karpiowe teleskopowe, jednak z uwagi na ich niską wydajność nie są w dzisiejszych czasach zbyt chętnie spotykane. Najefektywniejszy połów gwarantuję wędki złożone z dwóch elementów. Ich minusem jest jednak utrudniony transport.

Ciężar rzutowy wędki karpiowej

Bardzo ważnym parametrem karpiówek jest ciężar rzutowy. Jest on zależny od krzywej ugięcia wędziska. To właśnie od wartości tego parametru zależy wybór ciężarka o optymalnej wadze. Prawidłowy dobór zapewnia wysoką skuteczność rzutów.
Krzywa wygięcia mówi o tym, w jaki sposób będzie wyginać się wędka w przypadku obciążenia konkretną wagą. Dla przykładu – krzywa wygięcia na poziomie 3 występuje przy ciężarze wyrzutowym około 60-110g.

Krzywa wygięcia pełna

Krzywa wygięcia pełna występuje w przypadku najsłabszych wędzisk dostępnych na rynku. W tym przypadku wygięcie jest zbliżone do półkola.

Krzywa wygięcia paraboliczna i pół-paraboliczna

Jak sama nazwa wskazuje, wędziska o krzywej parabolicznej przyjmują kształt paraboli. Największe wygięcie występuje w okolicy szczytówki. Ugięcie występuje na całej długości wędki.
W przypadku wygięcia pół-parabolicznego ugięcie występuje jedynie do połowy wędziska.

Krzywa wygięcia szczytowa

Jest ona dość podobna do krzywej parabolicznej, jednak nie występuje ona na całej długości wędki. Ugięcie może rozkładać się na odcinku od 1/3 do 2/5 długości wędziska.

Krzywa wygięcia progresywna

W tym przypadku im większe obciążenie tym wyższe ugięcia. Słabo sprawdza się to podczas połowów karpiowych. Wygięcia paraboliczne oraz pół-paraboliczne biją na głowę pozostałe rodzaje.

Jaką zatem kupić odpowiednią karpiówkę?

Wybór odpowiedniej karpiówki nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. W przypadku połowów na duże odległości najlepiej sprawdzają się wędziska z krzywą ugięcia pół-paraboliczną. Wędki z krzywą wygięcia paraboliczną są najlepsze podczas połowów z niewielkich dystansów. Przed zakupem należy również sprawdzić parametr akcji, który mówi o szybkości reakcji wędziska. Wyróżnia się akcje wędziska bardzo szybkie( extra fast), szybkie (fast), średnie(medium) oraz wolne (slow).