Jak złowić okonia? 14452

Okoń – garbusek wśród ryb

Każdy wędkarz powie, że poszczególny gatunek ryby jest wyjątkowy. I nie można się z tym nie zgodzić, bo dajmy na to takiego okonia. Każdy dobrze wie jak wygląda i zna jego charakterystyczne cechy. Największe okonie mogą mierzyć ponad 60 cm i ważyć około 5 kg. Rekordową wagą ryby w Polsce było 2,69 kg. Duża głowa, szeroki otwór gębowy oraz wysokie ciało, bocznie spłaszczone nadają okoniowi nieco agresywny wygląd. Wodny “garbusek” jak potocznie nazywany jest przez wędkarzy swoją nazwę zawdzięcza wygrzbieceniu. Ciało okonia pokrywają drobne łuski ułożone “na dachówkę”. 

Ryba ta jest mięsożercą, a nawet czasami kanibalem. Oprócz polowania na mniejsze ryby pływające w tym samym stawie co one, pożera również mniejsze osobniki własnego gatunku. Dużym ułatwieniem podczas polowania jest jego maskujące wybarwienie: ciemno niebieskie lub ciemno szare na grzbiecie oraz oliwkowozielone po bokach. Jedynie jego płetwy są jaskrawo pomarańczowe, a na linii grzbietowej zauważyć można ciemne pręgi.

Robiąc sobie zdjęcie z naszym złowionym okoniem pamiętajmy, że posiada on ostro zakończone kości skrzelowe, które mogą nas zranić.

Gdzie szukać okonia

Okoń nie należy do wybrednych ryb. Można znaleźć go w jeziorach, zbiornikach retencyjnych, wyrobiskach oraz nawet płytkich wodach Bałtyku. Najbardziej upodobał sobie przejrzyste wody, ponieważ jako drapieżnik poluje w pobliżu wodnych kryjówek – trzciny, zarośla oraz inne miejsca twardych zaczepów. Okoń jest prawdziwym łowcą, który goni swoje ofiary póki ich nie dopadnie lub nie uda mu się zniknąć z jego pola widzenia.

Wybierając się na okonie należy pamiętać o tym, że małe okazy żyją zazwyczaj w stadzie, natomiast duże są samotnikami poruszającymi się po wyznaczonych szlakach. Okonie szybko się nudzą dlatego, jeśli zauważyłeś, że mimo nie zmieniania przynęty oraz sposobu łowienia, ryby przestały brać, najpewniej odpłynęły dalej.

Kiedy wybrać się na okonie

Na okonie można polować niemal przez cały rok, oprócz kwietnia ze względu na tarło. Według wielu fanów okoni najlepsze branie przytrafiło im się w wakacje, w okolicach czerwca lub na jesień. Planując zasiadkę najlepiej wybrać się w pochmurny dzień z lekkim wiatrem. Nie liczmy natomiast na udany połów w upalne dni. Okonie to bardzo żarłoczne ryby, dlatego żerują prawie cały dzień, więc niezależnie od pory, w której postanowi łowić, powinno nam się udać złapać “garbuska”.

Sprzęt na okonia

Chcąc zapolować na okonia możemy przygotować zabrać ze sobą kilka rodzajów sprzętu. Tak naprawdę to od nas zależy, który z nich będzie nam najbardziej odpowiadał. Poniżej znajduje się zestawienie wszystkich sprzętów na okonia:

  • Sprzęt do gruntu: wędzisko typu feeder, żyłka 0,25 mm i haczyk nr 10.
  • Sprzęt na metodę spławikową: spławik o wyporności 5 g.
  • Sprzęt na metodę spinningową (klasyczna, boczny trok, drop shot): wędzisko o małym wyrzucie do 10 kg i o długości do 270 cm, żyłka 0,18 mm lub nieco cieńsza.

Przynęta na okonia

Okoń to ryba mało wybredna. Najważniejsze, żeby przynęta była dostosowana do jego potrzeb. Jeśli chodzi o przynęty naturalne to najodpowiedniejszymi będą czerwone robaki i rybki. Ze sztucznych przynęt warto wybrać błyski wirujące lub wahadłowe. Decydując się na mikroprzynęty na mniejsze okazy należy pamiętać, by ich waga nie przekroczyła 1g. W połowie okonia nie trzeba pamiętać o nęceniu łowiska, ale co ważne im bardziej przejrzysta jest woda, tym przynęta musi być mniej widoczna, aby nie wzbudzić podejrzeń ryby.