Co łowić w lutym? 15805

Luty już prawie się kończy i mimo tego, że w tym roku nie był chłodnym miesiącem, nie można potwierdzić, że zima nie wróci. Ze względu na wysokie temperatury raczej nie można spodziewać się lodu o grubości kilkunastu centymetrów. Niezależnie od tego, czy prawdziwa zima w końcu przyjdzie, czy obecna temperatura się utrzyma, nadal istnieje wiele możliwości by uzyskać niezłe wyniki w wędkarstwie.

Jakie ryby można łowić w lutym

Dwa pierwsze miesiące nowego roku są podobne do siebie pod względem aktywności ryb i tego jak żerują. Luty to szczególny miesiąc. Mimo trwania kalendarzowej zimy, nadchodzi moment, gdy większość gatunków budzi się z zimowego snu i przygotowuje się do tarła.

Podczas najkrótszego miesiąca w roku można złowić wiele ciekawych okazów. Wybierz się nad skutem lodem wody lub niezamarznięte jeziora, stawy lub zbiorniki zaporowe i sam się przekonaj, że luty to wspaniały czas na połów ryb.

Płotka

Do jednej z najpopularniejszych lutowych ryb zalicza się płoć. Jest to moment kiedy gatunek staje się wyjątkowo aktywny. Płotkę łowimy na czerwonego robaka lub na ochotkę z dodatkiem pinki. Gatunek ten można spotkać niemal wszędzie, a jego połów rozpoczyna się od początku lutego do jesieni.

Pstrąg potokowy

W styczniu i lutym do najchętniej łowionych gatunków należy również pstrąg. W zimowe miesiące można je spotkać w spokojniejszych nurtach, takich jak zakola, uskoki i starorzecza. Dobrymi metodami połowu jest spinning lub na sztuczną muchę. Jako przynętę na potokowce polecamy szczególnie: duże i ciężkie wobblery, błystki, ripery oraz mokre lub suche muchy.

Luty to dobry moment na łowienie także innych gatunków, a zaliczyć można do nich: klenie, karasie i okonie. Oprócz tego wielu wędkarzy próbuje swoich sił w łowieniu karpia, szczególnie jeśli luty jest ciepły – tak jak w tym roku. Należy szukać ich na dużych głębokościach. Jako przynęty sprawdzą się kulki proteinowe lub robaki. Chociaż do przysmaków karpi należy kukurydza, lepiej sprawdzi się ona latem. Do zanęty wybieraj pellety, konopie i gotowane zanęty. Nie rzucaj ich jednak w zbyt dużej ilości, ponieważ ryby w tym okresie nie pobierają zbyt wiele pokarmu.

Czego nie łowić w lutym?

Mimo tego, że bardzo wiele gatunków w lutym bierze i można miło spędzić czas nad jeziorem i stawem to należy zwrócić szczególną uwagę na ryby, których nie wolno łowić. Pod ochroną w tym okresie są sandacze, szczupaki, świnki i miętusy. Wszystkie zbiorniki PZW posiadają zakaz połowu bolenia, brzany karpackiej i certy.