Jak złowić szczupaka w jeziorze? 17847

Nim wyruszysz na ryby, warto poznać ich zwyczaje oraz charakterystyczne cechy. Dlatego w tym wpisie postaramy się przybliżyć Wam zwyczaje szczupaka, łowiska, w których lubi pływać oraz sposoby na połów.

Cechy szczupaka

Szczupak swoim wyglądem nie przypomina w niczym innych ryb. Ich wydłużone korpusy oraz szpiczasta głowa z przodu i silne płetwy z tyłu zapewniają mu osiąganie dużych prędkości, niestety tylko na krótkich dystansach. Szczupak nie należy do najlepszych pływaków. Jego ubarwienie to najlepszy kamuflaż, jaki ryba mogłaby sobie wyobrazić – zieleń zmieszana ze złotem, przetykana czarnymi paskami w poprzek będzie ciężka do dostrzeżenia w odbijających się promieniach słonecznych na tafli wody.

Dzięki dużym oczom skierowanym w górę i dłuższej żuchwie, szczupak może atakować swoje ofiary od dołu. Żywa ryba nie ma szans na wydostanie się z paszczy ze względu na pochylone ku przełykowi zęby.

Gdzie szukać szczupaka?

Jego ulubionymi miejscami są trzcinowe gąszcza, zatopione drzewa, czy kamienne budowle. Zatem szczupaka można szukać we wszystkich nierównościach dna. Jest to ryba stanowiskowa, siedzi w miejscu czekając, aż ofiara przepłynie niedaleko jego kryjówki. Kiedy atakuje, robi to w kierunku otwartej przestrzeni, robiąc jeden skok.

Polowanie szczupaka

Ryby zamieszkujące te same łowisko co szczupak wyczuwają jego obecność i starają się utrzymać dystans, jednak drapieżca ma na to swój sposób. Porusza się jedynie za pomocą przednich płetw piersiowych, a do ataku rusza tylko wtedy, gdy znajduje się dostatecznie blisko swojej ofiary. Jego skok bardzo często osiąga prędkość 20 metrów na sekundę.

Główny pokarm szczupaka:

  • węże,
  • myszy,
  • kaczki,
  • małe bobry,
  • szczupak,
  • ryby roślinożerne,
  • ryby planktonżerne.

Szczupak zaraz po jesiennych przymrozkach i po tym jak zejdzie lód, wykazuje największą aktywność w zdobywaniu pokarmu. Wraz z początkiem wiosny, kiedy to szczupak przygotowuje się do tarła, je on bardzo dużo. Pierwsze przymrozki znacznie oziębiają wodę, co wpływa na zmianę miejsca bytowania małych rybek. Jest to również najlepszy moment na złowienie szczupaka. Przez jego opóźnioną reakcje na zmiany, wędkarze mogą urządzać sobie maratony łowieckie.

Gdzie spotkać szczupaka

Szczupak nie należy do najbardziej wymagających ryb, dlatego możemy go spotkać zarówno w ujściach rzek, jak i bystrych strumieniach górskich. Najważniejsze jest dla niego dobre stanowisko do ataku, który przeprowadzi w stronę otwartej wody.

Szczupak w jeziorze

Tak jak w przypadku pozostałych łowisk, można spotkać go przede wszystkim wśród trzcin lub innych zarośli, gdzie przyczaja się na swoje potencjalne ofiary. Szczupak przede wszystkim przyczai się na wlocie zatoczki lub w jej głębinach. Lubi przywierać do kamieni i patyków. Jego ulubionym sposobem na żerowanie jest pływanie pod ławicą ryb.

Jaka wędka na szczupaka?

Zanim zdecydujemy się na konkretny sprzęt, musimy pamiętać o trzech bardzo ważnych aspektach.

  1. Szczupaki należą do bardzo walecznych i silnych ryb. Nawet młode i małe potrafią stoczyć zaciętą walkę z wędkarzem.
  2. Szczupaki atakują przynętę w pobliżu swojego schronienia. Z tego względu zaraz po ataku i zacięciu będzie starał się do niego wrócić. Dla wędkarza oznacza to mniejsze pole do holowania.
  3. Szczupaki posiadają bardzo twarde kości paszczy, a to przecież w nie wbija się haczyk, dlatego podczas zakupów warto wybrać odpowiednio wytrzymały i ostry.

Kij

Kompletując sprzęt do połowu szczupaka warto słuchać rad sprzedawcy oraz nie sugerować się ceną, czy marką. Kij powinien przede wszystkim być długości od 2,1 do 2,4 metra – dzięki takim rozmiarom, żadne łowisko nie będzie nam straszne. Ważną częścią, odpowiedzialną za zacięcie i hol, jest dolnik, który musi być wystarczająco mocny, by utrzymać szczupaka. Podczas połowu dobra szczytówka to podstawa, polepsza ona komfort łowienia oraz wyczucie pracy przynęty. Ostatnim aspektem, na który warto zwrócić uwagę jest ciężar wyrzutu, który powinen wynosić 8-25 grama.

Kołowrotek

Metoda spiningowa, na którą najlepiej łowić szczupaka, mocno przeciąża kołowrotek. Z tego względu warto zaopatrzyć się w taki, który posiada conajmniej trzy łożyska, jednak nie ma też co przesadzać. Im więcej łożysk, tym więcej w nich smaru, a zimą smar tężeje przez co trudniej nim pracować.

Nęcenie szczupaka

Szczupak ze względu na swoje uwarunkowani fizyczne poluje na swoje ofiary od dołu. Zatem bez sensu jest podawanie mu przynęty przy samym dnie dlatego, że albo jej nie zobaczy albo nie będzie miał przestrzeni do wykonania skoku. Najlepiej stosować ciężkie lub bardzo ciężkie przynęty, których obecnie na rynku jest sporo. Najważniejszym jest poruszanie przynętą, tak by ocierała się o dno, a nie spoczywała w miejscu. Ruch ten naśladuje sposób poruszania się raków, piskorzy, czy ryby miętus. Po jakimś czasie można unieść przynętę tak, by pozwolić szczupakowi zaatakować.

Ciekawostki o szczupaku

Szczupaka można nazwać swego rodzaju nadzorcą danego łowiska. Kontroluje on populację ryb roślinożernych i planktonożernych. Ich odchody mocno zanieczyszczają wodę, dlatego nie może być ich za dużo.

Im więcej szczupaków w danym zbiorniku, tym staje się on atrakcyjniejszy dla wędkarzy, którzy swoimi częstymi wizytami mogą pomóc w rozwijaniu turystyki danego regionu. Ze względu na swój unikalny smak, mięso szczupaka to rarytas zarówno dla restauratorów jak i pań domu.