Wybieramy wędzisko karpiowe 15826

Łowienie karpi dostarcza zapalonym wędkarzom ogromnych emocji. Do połowu tak silnych ryb potrzebne są jednak specjalne wędki, które nazywamy potocznie karpiówkami. Dobór odpowiedniej karpiówki może stanowić nie lada problem, szczególnie dla początkujących wędkarzy. Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie wędziska karpiowego? Przede wszystkim na jego budowę, a także podstawowe parametry – długość, krzywą ugięcia oraz akcję. Powinniśmy także zastanowić się, na jakim łowisku będziemy używali wędki, czy będziemy łowić z rzutu, czy z wywózki, z brzegu, czy też z łodzi. 

Budowa wędki

Do połowu karpi wykorzystuje się głównie wędki segmentowe. Najlepiej sprawdzają się wędki 2-segmentowe, ponieważ są lżejsze i bardziej wytrzymałe od wariantów 3-segmentowych. Niestety, ze względu na swoją długość, mogą one sprawiać dużo problemów w trakcie transportu.

Długość wędziska karpiowego

Długość robocza wędziska oznaczana jest tradycyjnie w stopach angielskich (ft). Możemy się jednak spotkać także z opisami w systemie metrycznym. Standardowa długość karpiówki to 12 ft (366 cm). W sprzedaży znajdziemy także karpiówki o długości 13 ft (396 cm) oraz 11 ft (333 cm). Spotykane niekiedy wędki o długościach pośrednich przeznaczone są dla najbardziej doświadczonych, wymagających wędkarzy. 
Standardowa wędka o długości 12 ft przeznaczona jest do łowienia z brzegu na niewielkich, prostych łowiskach. Wędzisko karpiowe o długości 13 ft to idealny wybór do dalekich rzutów, doskonały do łowienia na rozległych zbiornikach z dużą ilością zaczepów. Wędki o długości 11 ft wykorzystuje się natomiast do łowienia z łodzi.

Krzywa ugięcia wędziska

Parametr ten, podawany w funtach angielskich (lbs), informuje, pod jakim ciężarem blank wędki wygnie się pod kątem 90 stopni. Krzywą ugięcia można następnie przeliczyć na ciężar wyrzutowy.
Przy standardowej długości 12 ft najlepiej sprawdzają się wędki o krzywej ugięcia 2,5-2,75 lbs. Dla wędek o długości 13 ft krzywa ugięcia powinna wynosić co najmniej 3,5 lbs.

Akcja

Standardowo rozróżniamy cztery najważniejsze akcje wędziska: szczytową, semiparaboliczną, paraboliczną i progresywną. Niektórzy producenci stosują jednak własne, bardziej szczegółowe oznaczenia. W akcji szczytowej, podczas zarzucania i holu, wędka ulega największemu wygięciu na odcinku szczytówki. W akcji parabolicznej wygięcie występuje na całej długości, tworząc kształt paraboli. Akcja semiparaboliczna to wariant pośredni między akcją szczytową a paraboliczną. W akcji progresywnej wędka, w zależności od ciężaru, ugina się stopniowo na swojej długości. Parametr ten posiadają wędki z najwyższej półki cenowej. Dla wędzisk o długości 12 ft i krzywej ugięcia 2,5-3 lbs najlepiej sprawdzi się akcja paraboliczna lub semiparaboliczna. Taki zestaw parametrów umożliwi łowienie na niewielkich, prostych zbiornikach. W przypadku dużych łowisk, należy rozważyć zakup wędziska o parametrach 13 ft, 4 lbs i akcji szczytowej.