Spinning to jedna z najbardziej popularnych metod połowu ryb. Jest ona wykorzystywana równie chętnie zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów. Rozpoczynając swoją przygodę z wędkarstwem spinningowym, musimy oczywiście wybrać najbardziej odpowiednią dla nas wędkę. W przypadku amatorów, najlepiej sprawdzą się wędziska o uśrednionych, zestandaryzowanych parametrach. Dopiero w miarę nabywania coraz większej wprawy, będziemy gotowi sprecyzować swoje wymagania
Jakie wędzisko spinningowe? Przeczytaj o budowie
Nawet początkujący wędkarz od razu doceni zalety kija, wykonanego z włókien węglowych. Modele tego typu są lekkie, wytrzymałe, mocne i niezwykle elastyczne. Kolejna kwestia to ilość połączeń. Oczywiście, im mniej połączeń, tym lepiej – wędka zachowuje się wówczas najbardziej stabilnie. Najbardziej polecane są modele 2-segmentowe. Możemy również spotkać wędki w jednym składzie, ale, siłą rzeczy, są one krótkie i raczej nie sprawdzą się dla początkujących wędkarzy. Wędki 3-segmentowe mogą zapewniać wygodę i stabilność zbliżone do modeli 2-częściowych, ale wówczas lepiej zainwestować w kij z wyższej półki cenowej. Wędki teleskopowe używane są coraz rzadziej i raczej nie warto w nie inwestować.
Długość wędziska spinningowego
Wędzisko spinningowe dla początkujących powinno mieć długość 2,40-2,70 m. Jest to optymalne rozwiązanie, umożliwiające połów większości gatunków ryb drapieżnych. Dłuższe wędki (2,85-3 m) zapewniają lepszą kontrolę nad przynętą i, rzecz jasna, większy zasięg. Ma to szczególnie duże znaczenie kiedy łowimy z brzegu. Krótkie wędki (ok. 2 m) sprawdzają się natomiast, kiedy łowimy z łódki. Pozwalają one także szybciej zareagować na branie, co jest istotne w niektórych metodach połowu. Wybierając wędkę, warto również zwrócić uwagę na długość dolnika. Długie dolniki zapewnią stabilność i panowanie nad wędziskiem w przypadku długich rzutów. Krótszy dolnik okazuje się przydatny, gdy głęboko brodzimy w wodzie lub łowimy z łódki.
Ciężar wyrzutu
Ciężar wyrzutu jest wyliczany na podstawie krzywej ugięcia wędki. Najczęściej podaje się go w gramach, nakreślając dolną i górną granicę. Początkujący wędkarze powinni zwracać uwagę na delikatne wędziska o ciężarze wyrzutowym do 20 lub maksymalnie – 40 g. W zależności od umiejętności, gatunku ryb oraz wybranej metody połowu, można jednak wybierać wśród wędzisk oferujących ciężar wyrzutu nawet do 80 g. Dobierając przynętę do ciężaru wyrzutu, pamiętajmy, że najlepiej jest stosować przynęty o wadze ze środka podanego przedziału.
Akcja
Wyróżniamy cztery zasadnicze akcje wędziska: szczytową, semiparaboliczną, paraboliczną i progresywną. Wędki paraboliczne pracują miękko, dzięki czemu są w stanie zniwelować błędy popełniane przez niedoświadczonego wędkarza. Wędka o akcji szczytowej jest natomiast sztywniejsza i mocniejsza, ułatwiając zacięcie ryby.