Jaką wybrać wędkę gruntową? Sprawdź jaką wybrać najlepszą wędkę do łowienia gruntowego? 1399

Wędki gruntowe występują w wielu wariantach, tak więc wybór odpowiedniej nie jest zadaniem prostym. Nawet osoby doświadczone mogą mieć z tym problem. Istotnym jest, aby sprzęt był dobrze dopasowany do użytkownika. Mowa tutaj w szczególności o wielkości i wadze wędki, czy też jej możliwościach. Oczywiście nie tylko długość i waga mają znaczenie. Istotnym jest również akcja.

wędka gruntowa

Czym są wędki gruntowe?

Wędki gruntowe, jak sama nazwa wskazuje przeznaczone są do polował gruntowych. Oznacza to, że naszym głównym celem są ryby, które żerują w bliskiej odległości od gruntu. Wystarczy jedynie zanurzyć wędkę z obciążeniem i przynętą na dno zbiornika. Wybierając odpowiedni sprzęt należy kierować się przede wszystkim jego jakością. Znacznie lepiej zapłacić nieco więcej, a mieć pewność, że wędka gruntowa niezawodnie posłuży przez wiele sezonów. Oczywiście nie oznacza to, że zakup musi kosztować majątek. Na rynku znajduje się wiele modeli godnych polecania, których cena jest bardzo ekonomiczna.

Zwróć uwagę na ciężar wyrzutu

Przed zakupem wędki gruntowej należy szczególną uwagę poświęcić parametrowi, który określa maksymalny ciężar wyrzutu. To właśnie od niego uzależniony jest wybór obciążenia, czy też przynęty. Warto mieć świadomość, że zbyt małe obciążenie sprawia, że wędka staje się o wiele sztywniejsza, a komfort użytkowania spada. Mogłoby się wydawać, że duże obciążenie gwarantuje precyzyjny rzut, jednak w tym przypadku również trzeba uważać. Wędka może po prostu złamać się pod zbyt dużym ciężarem.

Wędka gruntowa: pamiętaj o odpowiedniej długości

Długość wędki zawsze jest kwestią indywidualną. Wynika to z faktu, że każda osoba ma zupełnie inne potrzeby. W przypadku wędkarstwa gruntowego najlepiej sprawdzają się wędki o długości około 3,6 – 4 m. Warto jednak wziąć pod uwagę, że krótsze modele są łatwiejsze w transporcie.

Jak łowić wędką gruntową?

Pewnie wiele osób zastanawia się, jaki rodzaj wędek gwarantuje najlepszą akcję. Najlepiej sprawdzają się tutaj modele segmentowe. Mogą one składać się z dwóch lub trzech elementów. Wędki teleskopowe rozkłada się bardzo szybko, a ich transport jest całkowicie bezproblemowy, jednak nie zapewniają tak dobrej akcji jak modele składane.

Poszukując doskonałej wędki należy przede wszystkim przeanalizować kilka najważniejszych parametrów. Nie bez znaczenia jest również materiał, z którego wykonany jest sprzęt. Powinien być on lekki, a jednocześnie trwały.