Jaką wybrać wędkę typu feeder? Sprawdź jaką wybrać najlepszą wędkę feedrową! 17746

Wędki feeder nie są tradycyjnymi wędkami, które spotyka się niemal na każdym kroku. Są to bardzo specyficzne wędziska o unikatowej budowie. Najczęściej składają się one z trzech elementów. Komfort połowu podnoszą wymienne końcówki, które można dostosowywać do indywidualnych potrzeb. Elementy szczytowe odpowiadają za sygnalizowanie brań. Właśnie dlatego technika połowu feeder zwana jest metodą drgającej szczytówki. Wędki tego rodzaju są odpowiednie zarówno w przypadku niewielkich, jak i dużych zbiorników wodnych.

Jak wybrać wędkę typu feeder?

Przed zakupem odpowiedniej wędki feeder należy przede wszystkim dobrze poznać sposób jej działania. Poszukując idealnego sprzętu należy zwrócić szczególną uwagę na długość wędki, ciężar wyrzutowy, a także akcję wędziska. Istotnym jest to, aby sprzęt był dobrze dopasowany do użytkownika. Tylko wtedy zagwarantuje on wysoką wygodę użytkowania oraz niezawodność. Priorytetem jest również to, aby wędzisko było relatywnie lekkie, a jednocześnie wytrzymałe.

Decydując się na zakup wędki feeder należy kierować się przede wszystkim jakością, a nie ceną. Najlepiej wybrać produkt renomowanej marki, który niezawodnie posłuży przez kilka sezonów. 

Wędka feeder – jaka długość?

Wędki typu feeder występują w wielu różnych rozmiarach. Można spotkać się z modelami o długości m.in. 3,3 m; 3,6 m; 3,9 m. Dwa ostatnie cieszą się największym zainteresowaniem. Mogłoby się wydawać, że różna 0,3 m nie jest znacząca. Nic bardziej mylnego. Wędka feeder o długości 3,9 m jest znakomita w przypadku połowów na na dużą odległość. Zapewnia ona o wiele efektywniejszy rzut, jednak wymaga on sporej zręczności. Jest to opcja raczej dla osób, którym połów na długim dystansie nie jest obcy.
Jeśli chodzi o wędki o długości 3,6 m to sprawdzają się one raczej w przypadku połowów na niedużą odległość. Są one o wiele poręczniejsze od poprzednich, dzięki czemu lepiej leżą w dłoni. Zwykle są również nieco lżejsze, co także przekłada się na komfort i swobodę użytkowania sprzętu.

Ciężar podajników

Wybór wędki feeder jest uzależniony również od tego, jakie podajniki nas interesują. Im są one cięższe, tym bardziej wytrzymała musi być wędka. Nie bez znaczenia jest także to, czy zamierzamy łowić na bliską, czy też daleką odległość. Warto więc szczególną uwagę zwrócić na parametr, który nosi nazwę ciężar wyrzutowy. W przypadku podajników o gramaturze mniej więcej 20-30 g doskonale sprawdzi się wędka o ciężarze wyrzutowym 75 g. Zapewnia ona rzuty na odległość około 50-70 m. Im lżejszy podajnik, tym mniejszy ciężar wyrzutowy jest wymagany. Dla przykładu – jeśli ciężar podajnika nie przekracza 20g, to z powodzeniem można wybrać wędkę z ciężarem wyrzutu 50-60g.

Akcja w wędce feeder

Wielu wyspecjalizowanych wędkarzy uznaje wyłącznie akcję paraboliczną. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że gwarantuje ona doskonałe holowanie ryby. Ryba podczas tej czynności wykonuje wiele gwałtownych ruchów, które muszą być skutecznie amortyzowane.

Dobrej jakości wędki feeder wcale nie muszą być drogie. Ważne jest jednak to, aby prawidłowo określić, jakie wymagania musi spełniać sprzęt. Nie ma sensu inwestować w wędki o najlepszych parametrach, jeśli nie będziemy w pełni z nich korzystać. Warto również wspomnieć, że do każdej wędki należy się przyzwyczaić. Nie zawsze pasuje ona już od pierwszego chwytu.