Wędka dla początkującego wędkarza 11589

Wybranie się na ryby to świetny sposób na relaks w wolnym czasie. Przebywanie nad wodą uspokaja i pozwala oderwać się od szarej rzeczywistości. Dlatego nikogo nie dziwi, że z roku na rok przybywa pasjonatów tej dyscypliny. Dla wszystkich osób rozpoczynających przygodę z wędkarstwem, priorytetem powinien być odpowiedni sprzęt.

Eksperci szczególnie polecają w takich przypadkach zestaw spławikowy. Należy do najprostszego w konstrukcji i użytkowania sprzętu. Poznaj opinię i przygotuj się jak najlepiej do pierwszej wyprawy na ryby.

Wędka typu bat

Istotną cechą wędki spławikowej jest przede wszystkim jej niewielki ciężar. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku najmłodszych wędkarzy. Zmęczenie związane z przytrzymywaniem sprzętu może szybko zniechęcić początkujących. Kij wędki powinien być jak najprostszy i niezbyt drogi. Przy pierwszych użytkowaniach sprzęt może ulec zniszczeniu, ponieważ nie mamy wtedy wyrobionego wyczucia oraz świadomości jak traktować wędkę. Powinniśmy zdecydować się na wędkę typu bat, gdyż nie ma ona kołowrotka ani przelotek. Skonstruowany jest z żyłki przymocowanej bezpośrednio do kija, na którego końcu przymocowany jest haczyk.

Zatem podsumowując:

  • bat powinien mieć maksymalnie do 5 metrów długości,
  • żyłka o przekroju 0,12 – 0,14 mm,
  • wyporność spławika to od 1 do 2 grama,
  • numer haczyka od 10 do 14,
  • a najlepszą przynętą będą białe lub czerwone robaki.

Pierwsza wędka

Wędki różnią się od siebie dlatego warto zwrócić uwagę na parametry, które posiadają. Do pierwszego z nich należy tak zwana akcja. Od niego zależy to jak wędka zachowa się podczas wykonywania rzuty oraz holowania złapanej ryby. Im bardziej odkształcająca się wędka. tym wolniejsza akcja. Dla początkującego wędkarza polecamy wędkę o szybkiej akcji. Kolejny parametrem jest masa, czyli waga przynęty liczona wraz z obciążeniem. Adepci wędkarstwa powinni skupić się na masie od 15 do 80 gram. Oprócz tego ważna jest waga wędki. Im lżejsza tym lepsza, ponieważ dzięki temu wędkarz nie odczuje mocnego zmęczenia rąk podczas łowienia. Wędki produkowane są z włókna węglowego, które jest bardzo lekkie. Ostatnią kwestią jest długość wędki, która może zacząć się od 0,5 metra i skończyć się na 18. Warto przy tym zwrócić uwagę na długość transportową. Im mniej miejsca zajmuje wędka po złożeniu tym lepiej.