Pole biwakowe nad jeziorem 12072

Biwakowanie jest przyjemną formą spędzania wolnego czasu, jednak wybierając się nad jezioro musimy liczyć się z regulacjami prawnymi, które mówią nam o tym co nam wolno, a czego nie. Zasady te znaleźć można w:

  • przepisach gminy,
  • aktach prawa powszechnie obowiązującego,
  • wewnętrznych prawa powszechnie obowiązującego.

Zakaz rozbijania namiotów

Godne uwagi jest stwierdzenie, że jeśli nasz namiot nie ma podłogi, nie obowiązują go zakazy rozbijania namiotów. Co ciekawe jest to również obejście dla przepisu o nie rozpalaniu ognisk, jednak nie jest ono równoznaczne z rozpalaniem grilla.

Oprócz namiotu ważną kwestią jest czas spędzony nad jeziorem. Kiedy myślimy o wypadzie na ryby z biwakowaniem myślimy o kilku godzinach lub kilku dniach. Dłuższy wyjazd jest równoznaczny z nadmierną produkcją śmieci, koniecznością załatwiania potrzeb fizjologicznych oraz przygotowaniem ciepłych posiłków. Mimo błahości i codzienności, wszystkie te czynności znalazły odzwierciedlenie w przepisach prawnych.

Biwakowanie w lesie

Biwak w Słowniku języka polskiego PWN oznacza obozowanie zarówno pod gołym niebem jak i pod namiotem. Biwakowanie natomiast to rozkładanie biwaku oraz przede wszystkim odpoczynek, obozowanie pod gwiazdami bez konieczności rozkładania namiotu. Równie dobrze może posłużyć nam do odpoczynku koc, krzesełko, szałas lub łóżko karpiowe. Niestety niezależnie od tego ile trwa nasz wyjazd (kilka godzin lub kilka dni). zasady nas obowiązujące są dokładnie takie same.

Jeśli chcemy odpocząć nad jeziorem i przy okazji złowić kilka świeżych rybek powinniśmy zapoznać się z przepisami prawnymi, które obowiązują na danym terenie. Zasady spędzania czasu mogą się różnić w zależności od właściciela i statut lasu. Niestety łamanie jakichkolwiek zasad może wiązać się mandatem.