Łowienie ryb na grunt 11588

Jedną z metod połowu jest wędkarstwo gruntowe. Polega ona na umieszczeniu przynęty na dnie rzeki lub jeziora. Do unieruchomienia najlepiej wybierać ciężarek. Szczególnie poleca się ten sposób, gdy zależy nam na złowieniu dużej ryby. Z gruntu można łowić ryby na wiele sposobów, w zależności od gatunku poławianych ryb, łowiska oraz sprzętu.

Metody połowu z gruntu

W zależności od gatunku, na który polujemy, dobierzmy sprzęt indywidualnie. Wędki przeznaczone do połowu gruntowego są dużo krótsze niż spławikowe – mają zazwyczaj około 3 metrów. Do najpopularniejszych metod połowu gruntowego można zaliczyć cztery sposoby.

  1. Ustawiamy wędkę na wprost wody z zamkniętym kabłąkiem kołowrotka. Metodę tę szczególnie poleca się podczas połowu białych ryb w stojących wodach.
  2. Kolejny sposób polega na ustawieniu wędki na wprost z odemkniętym kabłąkiem kołowrotka. W ten sposób możemy liczyć na udany połów drapieżnej ryby lub karpia. W tym przypadku wszystkie haki i kotwice powinny być dostosowane do wielkości przynęty. Oprócz tego będziemy potrzebowali dwóch dwóch podpórek oraz styropian. Posłuży on nam jako sygnalizator.
  3. Trzeci sposób polega na równoległym ustawieniu wędki do brzegu.
  4. Jako ostatnią metodę uważa się ustawienie wędki w pionie. Jest ona stosowana w wodach o większym ciągu.

W przypadku metody gruntowej należy szczególnie dużą uwagę przyłożyć do wyboru żyłki. Jest to szczególnie ważne, gdy dopiero rozpoczynamy swoją podróż z wędkarstwem. Żyłka przeznaczona do feedera powinna mieć odpowiednią średnicę, mieszczącą się w granicach 0,22 – 0,3 mm. Natomiast do pickera powinniśmy zdecydować się na żyłkę o średnicy 0,20 mm.

Koszyczek na zanętę

W metodzie gruntowej bardzo ważne jest stosowanie koszyczka, w którym umieszczamy zanętę. Dzięki dziurkom jest ona stopniowo wypłukiwana. Oczywiście mogą się one różnić kształtem i materiałem. W przypadku akwenów wolno płynących bądź stojących warto zdecydować się na kwadratowe pojemniczki. W przypadku rwącego nurtu polecane są trójkątne i metalowe koszyki.

Niezależnie od tego, czy jesteś na początku swojej przygody wędkarskiej, spróbuj stosować się do zasad, a twój połów metodą gruntową z pewnością przebiegnie pomyślnie.