Łowienie na kulki proteinowe 13231

łowienie na kulki proteinowe

Łowienie na kulki proteinowe ma swoich wiernych zwolenników. Może nie jest to najgorętszy trend w wędkarstwie, ale warto przybliżyć, na czym polega. Tym bardziej, że łączy się go z popularnymi metodami, jak choćby gruntowa czy spławikowa. Idealnie współgra z wędkowaniem włosowym.

Czym są kulki proteinowe

Żeby było zabawniej kulki proteinowe nie zawsze przybierają kształt kulek. Często tak jest, ale pojawiają się również inne formy, co chyba łatwo zrozumieć, gdyż ryby nie przykładają zbyt wielkiej wagi do tego, jak ukształtowany jest smaczny żer. Istotne jest za to co innego. Zawartość owych kulek. To pełnowartościowa – przynajmniej dla ryb – strawa. Na co wskazuje sama nazwa, są bogate w białko i mieszanki proteinowe. Poza tym bukiet składników uzupełniają tłuszcze, witaminy oraz niezbędne substancje wiążące.

Nic tylko chwytać w pysk, o ile oczywiście jest się rybą!

Jakie kulki wybrać?

Z grubsza rzecz biorąc wyróżniamy dwa rodzaje kulek proteinowych, zatem pływające i tonące. Te z kolei występują jako kulki śmierdzące (nazwa wzięła się zapewne stąd, że powstają z mączki rybiej), które polecamy na jesień; słodkie robione z wyciągów roślinnych, a idealne do wiosenno-letnich połowów; są też nie mniej popularne tzw. kulki mieszane.

Mówimy oczywiście o produktach, które możemy kupić w sklepie. Co ambitniejsi sami stworzą kulki, dobierając do nich optymalnych składników.

Przy wyborze typu kulek (tonące i pływające) duże znaczenie ma rodzaj łowiska, czyli jakie występują w nim ryby (żerują przy dnie, a może blisko lustra wody?). Pierwsze idą na dno i osiadają w mule, sprawdzają się więc w akwenach o bogatej wegetacji, z kolei pływające będą się unosić i wabiły agresywnie ryby do podpłynięcia z dołu. Nieraz dobrym rozwiązaniem wydaje się połączenie obydwu rodzajów kulek, dzięki czemu tworzymy tzw. grzybki oraz bałwanki.

Jeśli chodzi o rozmiar przynęty – tu oczywiście większe kulki przeznaczamy na duże okazy, odwrotnie zaś w przypadku mniejszych.

Wspomnijmy jeszcze, że kulki niejednokrotnie dobrze spisują się nie tylko jako przynęta ale również zanęta lub dodatek do niej.