Jaką wybrać wędkę spinningową? Sprawdź na co zwrócić uwagę! 335

Wędki spinningowe przez wiele lat były stosowane głównie do połowu drapieżników, czyli okoni oraz szczupaków. Przez lata technologia mocno się rozwinęła, dzięki czemu ten model doskonale sprawdza się do łowienia również mniejszych i niedrapieżnych ryb m.in. płotek, karpi, leszczy. Wędki spinningowe posiadają jednak cechy umożliwiające okiełzanie nawet bardzo silnego drapieżnika. Są to modele bardzo wytrzymałe, które przetrwają nawet najcięższe warunki eksploatacji.

Czym wyróżnia się wędka spinningowa?

Nie od dziś wiadomo, że spinning uchodzi za jedną z najpopularniejszych metod wędkarstwa. Jest to styl łowiecki, który ma zmusić rybę do poruszania się po konkretnym torze. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu przynęty, która wabi osobnika, a także zmusza go do wykonywania określonych ruchów. Oczywiście podczas połowu ważny jest komfort użytkowania sprzętu. Wędka musi zapewniać pewną swobodę ruchów. Dobrze jest, aby pozwalała również na energiczne rzuty na dużą odległość. Trzeba również wiedzieć, że wędkarz podczas spinningu często zmienia swoje położenie. Właśnie dlatego wędka nie może być zbyt ciężka. Istotnym jest, aby przy relatywnie niskiej wadze wykazywała ona wysoką trwałość.
Podczas wyboru wędki spinningowej nie należy kierować się wyłącznie niską ceną.

Należy zwrócić uwagę na wszystkie podstawowe parametry, tak aby zakupiony sprzęt był solidny oraz niezawodny. Szczególny problem z doborem odpowiedniego sprzętu mają osoby bez doświadczenia w spinningu.

Jak wybrać odpowiednią wędkę spinningową?

Wybierając pierwszą wędkę spinningową raczej słabo znamy swoje rzeczywiste wymagania. Warto więc kierować pewnymi uniwersalnymi zasadami, które z pewnością ułatwią podjęcie prawidłowej decyzji. W pierwszej kolejności należy sprecyzować, jak grupa ryb interesuje nas najbardziej. Na tej podstawie można wybrać kategorię spinningu, a tym samym prawidłową wędkę. Wyróżnia się spinning:
– ultralekki (0,5-3 g),
– lekki (3-10 g),
– średni (10-30 g),
– ciężki (30-60 g).
Spinning ciężki jest najlepszym wyborem, jeśli celujemy w duże ryby np. sumy, szczupaki. Mogłoby się wydawać, że spinning ultralekki jest rzadko wybierany, jednak stosuje się go podczas połowu okoni, czy też pstrągów. Należy pamiętać, że ryby uchodzące za drapieżne są dość ciężkie w złowieni. Posiadają one mocno rozwinięty instynkt samozachowawczy, co działa na niekorzyść wędkarza.

Rodzaje wędek spinningowych

Długość wędek spinningowych mieści się zwykle w zakresie od 180 do 320 cm. Oczywiście każdy rodzaj spinningu wymaga zakupu zupełnie innego sprzętu. Podstawową rolę odgrywa tutaj waga przynęty (im większą rybę chcemy złowić, tym większej przynęty potrzebujemy).
Wędki do spinningu ultralekkiego oraz lekkiego nie muszą cechować się wysokim ciężarem wyrzuty. Najlepiej, aby był on zbliżony do 10 g. Jest to zupełnie wystarczająca wartość, która sprawdzi się w przypadku dość niewielkich ryb. Istotnym jest również to, aby wędka zapewniała pewny i stabilny chwyt, tak aby umiejętnie posługiwały się nią nawet osoby bez doświadczenia.

Wędki do spinningu średniego powinny powinny posiadać ciężar wyrzutu na poziomie mniej więcej 30 g. Powinna być ona lekka, a zarazem podręczna. Optymalna długość to miej więcej 200-220 cm, jednak wszystko zależy od indywidualnych upodobań.
Wędka do spinningu ciężkiego musi być ponadprzeciętnie odporna na uszkodzenia. Tworzywo powinno być lekkie, ale bardzo wytrzymałe. Maksymalny ciężar wyrzutu powinien znajdować się na poziomie mniej więcej 60g.

Jaką kupić wędkę spinningową?

Wybór wędki spinningowej to bardzo ważne zadanie. To właśnie jakość sprzętu warunkuje nasze osiągnięcia podczas połowu. Nie należy oszczędzać na jakości wędki, gdyż w ten sposób sprowadzimy na siebie wyłącznie same problemy. Na start warto wybrać sprzęt ze średniej półki cenowej.