Jaką wybrać wędkę elektryczną? Dzielimy się naszą wiedzą! 25264

Łowienie ryb przy użyciu wędki elektrycznej jest metodą wydajną, prostą, a także całkowicie bezpieczną. Połów przy użyciu prądu wzbudza wiele kontrowersji. Niektórzy uważają, że sprzęt jest zbyt trudny w instalacji. Owszem na początku może się tak wydawać, jednak po zdobyciu doświadczenia podłączenie wszystkich elementów systemu będzie przebiegać sprawnie i intuicyjnie. Najważniejsze jest to, aby poznać zasadę działania wędek elektrycznych.

Jak działa wędka elektryczna?

Działanie wędki elektrycznej jest dość złożone. W pierwszej kolejności należy właściwie połączyć elementy wędki. Przycisk sterowania, za pomocą którego można kontrolować pracę całego urządzenia, montowany jest na podbieraku. To właśnie do podbieraka montowany jest przewód wysokiego napięcia. Zwykle wykorzystuje się tzw. włącznik odbijany. Podczas jego naciskania odbywa się łowienie, a w przypadku puszczenia urządzenie wyłącza się. Najwygodniejszą opcją jest montaż włącznika na stałe. Można jednak mocować go bezpośrednio przed połowem. Istotna jest jego odległość od podbieraka – najlepiej, aby elementy te znajdowały się w odległości około 40-50 cm od siebie. Dzięki temu uruchomienie wędki będzie bardzo proste, a użytkownik będzie mógł bez przeszkód sterować podbierakiem.

Gdzie powinien znajdować się przewód podbieraka w wędce elektrycznej?

Przewód podbieraka powinien znajdować się wewnątrz trzonka podbieraka. Oczywiście wtyczka przewodu musi znajdować się na początku. Przed połowem wystarczy jedynie umieścić przewód w rurce. Zakończenie połowu wymaga demontażu, jednak nie stanowi to najmniejszego problemu. Ostatnim etapem jest podłączenie przewodów (plus i minus) do akumulatora. Istotne jest, aby zrobić to rozważnie, gdyż pomyłka może skutkować spaleniem bezpiecznika. Może to doprowadzić nawet do zniszczenia wędki, jeśli sprzęt bez działającego bezpiecznika będzie zbyt długo użytkowany. Dobrze jest więc oznaczyć przewody, tak aby nie mieć wątpliwości, który to plus, a który minus.

Jak wygląda połów za pomocą wędki elektrycznej?

Przewód masy (minus) wrzucany jest do wody. Po zanurzeniu podbieraka należy nacisnąć włącznik. Prąd przepływający przez układ umożliwi połów. Elektroda ujemna, która zanurzona jest w wodzie pozostaje podczas połowu nieruchoma. Tylko elektroda dodatnia bierze czynny udział w łowienie ryb. Są one rażone prądem w odległości około 2m od elektrody dodatniej. Należy jednak pamiętać, że po kilku sekundach odzyskują one równowagę i szybko uciekają. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby po porażeniu błyskawicznie wyłowić je kasarkiem.
Bardzo ważne jest to, aby podczas połowu zachować odległość minimum 3 m pomiędzy elektrodami.

Czy wędkarz może zostać porażony prądem?

Dobrze podłączona i prawidłowo użytkowana wędka elektryczna nie stwarza ryzyka porażenia prądem. Podbierak nie może być jednak zrobiony z tworzywa przewodzącego prąd. Najlepiej sprawdzi się więc rurka plastikowa. Ponadto odkryte części ciała nie mogą mieć kontaktu z polem elektrycznym. Podbierak musi być wyłączony podczas zanurzania w wodzie.

Rodzaje wędek elektrycznych

Wędki elektryczne można podzielić na klasyczne oraz kombinowane. Pierwsze z nich polegają na wyciąganiu porażonych ryb z wody za pomocą kasarka. Jest to najczęściej spotykany model. Wędki elektryczne kombinowane opierają się na zjawisku elektryfikacji konwencjonalnych sieciowych narzędzi połowu. Wyłowienie ryb odbywa się więc przy użyciu narzędzi włóczonych.