Jaką wybrać kamizelkę wędkarską? 14346

Wędkarstwo to hobby, którego nie da się uprawiać bez odpowiedniego sprzętu. Zapaleni wędkarze powinni również w swoim zaopatrzeniu posiadać specjalistyczną odzież wędkarską, np. obuwie, czapkę, no i oczywiście kamizelkę. Kamizelka wędkarska jest niezwykle przydatna, ponieważ odpowiednio dobrana potrafi znacznie ułatwić życie wędkarzowi nad wodą. Na co zatem zwrócić uwagę wybierając kamizelkę wędkarską?

Kamizelka wędkarka – niezwykle praktyczny element wyposażenia

Kamizelka wędkarska zalicza się do szerokiej gamy odzieży wędkarskiej i powinna być podstawowym elementem wyposażenia. Nie jest co prawda obowiązkowa, ale znacznie ułatwia życie każdemu wędkarzowi. Charakteryzuje ją przede wszystkim duża ilość niezwykle praktycznych kieszeni, które mają różną wielkość, a większość z nich jest zamykana, dlatego też są w stanie pomieścić wszystkie akcesoria, niezbędne wędkarzowi, takie jak chociażby: spławiki, haczyki czy kotwiczki. Posiada również karabińczyki, na których można zawiesić chociażby miarkę, nożyczki lub szczypce.

Kamizelka ta jest niezwykle praktyczny rozwiązaniem, ułatwiającym życie każdemu wędkarzowi, a przy tym jest na prawdę wygodna i można ją nosić o każdej porze roku.

Kamizelka wędkarska – zalety

Dzięki kamizelce wędkarskiej mamy zawsze wszystko poukładane, dzięki czemu wiemy, gdzie co jest. Są w niej kieszenie na telefon, na dokumenty i inne niezbędne rzeczy. Dobre kamizelki mają też przywieszki do zaczepiania przynęty spinningowej bądź sztucznych muszek, a więc jest to bardzo przydatna rzecz dla każdego wędkarza. Mają też duże kieszenie, w których bez problemu zmieszczą się pudełka spinningowe, saszetki z przyponami, śruciny, waga, miarka itd.

A zatem wśród zalet kamizelek wędkarskich należy wymienić:
• dużą ilość niezwykle praktycznych podczas wędkowania kieszeni – niektóre mają kieszenie nawet na plecach,
• karabińczyki na sprężynkach do zawieszania nożyczek, miarki itd.,
• łatwy, wygodny i szybki dostęp do przynęty i innych akcesoriów wędkarskich, które są posegregowane w kamizelce,
• bezpieczeństwo – warto wybrać kamizelkę nietonąca, które może w razie wypadku uratować nam życie,
• jest to bardzo wygodna odzież, wystarczy dobrać odpowiedni rozmiar kamizelki,
• istnieje możliwość zdjęcia materiału na plecach, tak aby została sama siatka – jeśli jest nam za gorąco.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu kamizelki wędkarskiej?

Kamizelki wędkarskie generalnie dzielą się na:
• krótkie – najczęściej noszą muszkarze, którzy brodzą i spinningiści,
• średnie – gustują w nich spinningiści, spławikowcy itd., znacznie rzadziej muszkarze,
• długie – podobnie jak w przypadku średnich kamizelek, wybierają je spinningiści, spławikowy itd.

Wybierając kamizelkę wędkarską warto zwrócić uwagę na:

• ilość kieszeni – powinno ich być dużo, różnej wielkość, część powinna być zamykana, dobrze by było, gdyby były również karabińczyki,
• krój i wygląd – przede wszystkim należy wybrać odpowiedni rozmiar (lepiej kupić troszkę większą, wówczas w zimne dni można coś pod nią dodatkowego włożyć), mają najczęściej kolor moro, po to aby łatwiej można było wtopić się w przybrzeżne szuwary,
• bezpieczeństwo – czy spełnia ona również funkcję kapoka.

Jaką zatem kupić kamizelkę wędkarską?

Na rynku znajduje się wiele rodzajów kamizelek wędkarskich w różnych cenach, które na pierwszy rzut oka wcale znacznie się od siebie nie różnią. Jednak różnica między nimi jest i to znacząca. Zrobione są z różnych materiałów, mają inną ilość i wielkość kieszeni, różnią się nawet jakością i funkcjonalnością zamków. A to właśnie od tych cech zależy, jak długo kamizela ta będzie nam służyć.

Polularne renomowane firmy kamizelek

Jest wiele firm, które zajmują się produkcją odzieży wędkarskiej. Można tutaj wymienić chociażby: Dragon, Aquarius, Graff, Jaxon, York, Shimano, Rapala, Cormoran, Kokatat, Aquadesign.

Gdzie najlepiej kupić?

Najlepiej taką kamizelkę kupić w profesjonalnym sklepie wędkarskim, gdzie zawsze możemy liczyć na fachową pomoc sprzedawcy.

Podsumowanie

Największą zaletą kamizelki wędkarskiej jest możliwość poukładania i posegregowania wszystkich gadżetów wędkarskich, dzięki czemu będziemy mieli wszystko pod ręką. Jeśli wybierzemy kamizelkę trochę większą to będzie nam służył i latem, i zimą, gdy trzeba założyć pod nią grubsze ubranie. Dodatkowo może spełniać funkcję kapoka, da nam poczucie bezpieczeństwa, nawet podczas łowienia na łódce. Zwłaszcza jeśli nie potrafimy pływać.