Jaka wędka na spławik? 2229

Wędkarstwo to sztuka i mówienie o nim jako o stracie czasu jest bardzo krzywdzące dla wędkarzy. Łowienie ryb to sens życia i często jest niedoceniane przez osoby zupełnie nie związane z tematem. Połów na wędkę przeznaczony jest dla osób wytrwałych i cierpliwych, a satysfakcja udanego wędkowania to coś niesamowitego i trudnego do uzyskania gdzie indziej. Warto spróbować, żeby móc stwierdzić, czy jest nas to w stanie zrelaksować.

Na początek wędki na spławik

Na rynku dostępnych jest wiele wędek i dla osoby początkującej może to być wręcz zniechęcające. Jeżeli jednak spróbujemy trochę poszukać lub zgłosić się do osoby, które będzie w stanie na pomóc nagle okaże się, że na początek wybór jest dosyć łatwy – warto zainwestować w wędkę najprostszą, aby skupić się na oswojeniu z tym światem.

Wędka na spławik: wędka typu bat

Pierwszą wędką powinna być wersja zwana batem – jest to kij bez przelotek i kołowrotka, a jego długość wynosi od trzech do czterech metrów. Jest dosyć mocna i uniwersalna, ale najlepiej nadaje się na użytkowanie jej na łowiskach stałych, takich jak jeziora.

Wędka na spławik: wędka typu uklejówka

Ciekawą i popularną wędką spławikową jest uklejówka – miękka wędka teleskopowa, która zbudowana jest na bazie włókien węglowych, dzięki czemu posiada dużą elastyczność i szybkość. Można ją kupić w wersji krótkiej, średniej lub długiej – każda z nich charakteryzuje się profilowanym uchwytem i ciasno złączonymi elementami teleskopu.

Wędka na spławik: wędka typu bolonka

Trzecim wartym uwagi rodzajem wędki na spławik jest bolonka, która stosowana jest do połowów dalekich, na łowiskach gdzie możliwe jest łowienia tylko w miejscach mniej dostępnych. Wędka ta przypomina bat, ale posiada przelotki i kołowrotek. Poza wszystkim ma zwykle około dziesięć metrów długości.

Wędka na spławik: wędka angielska

Czwartym interesującym typem wędki jest wędka angielska, która budową przypomina bolonkę, jednakże jej szczytówka znajduje się w wodzie. Jest ona też znacznie krótsza niż opisana wcześniej bolonka – posiada zwykle do czterech metrów długości.

Ostatnim opisywanym w artykule typem jest tyczka, której używają profesjonaliści. Używa się jej zwykle w kanałach i rzekach, ponieważ cały zestaw jest dosyć krótki. 

Jaka wędka na spławik jest najlepsza?

Biorąc pod uwagę wszystkie wyżej wymienione typy i oczekiwania, jakie mamy w związku z wędkowaniem należy dobrze się zastanowić i wybrać to, co pasuje nam najlepiej i oczywiści, co mieści się w naszym budżecie.