Jaka wędka na dorsza? 13643

Dorsz jest chętnie łowioną rybą nie tylko przez profesjonalistów, ale i amatorów. Jednak jego połowy wymagają specjalistycznego sprzętu – prawdziwej morskiej wędki i multiplikatora. Jaką zatem wybrać wędkę na dorsza? 

Jaka jest najlepsza wędka na dorsza? 

Łowiąc dorsze z plaży najlepiej wybrać typowe wędzisko do surfcastingu. Gruntówki, feedery, karpiówki w tym przypadku raczej się nie sprawdzą. Kij powinien być dosyć sztywny z elastyczną szczytówką. Ich miękkie wersje do lekkiego surfcastingu (z ciężarem wyrzutu poniżej 150 g) zdecydowanie lepiej radzą sobie przy łowieniu fląder czy leszczy, natomiast zdecydowanie niepolecane są do nocnych połowów dorsza na przykład jesienią. 

Zalety

Dzięki sztywnej wędce z elastyczną szczytówką możemy oddać naprawdę dalekie rzuty, a gdy zaistnieje taka potrzeba, umożliwia również pewne rzuty przy silnych podmuchach wiatru i utrzymuje jednocześnie naprężenie linki przy mocnym falowaniu oraz silnych bocznych prądach. Kij musi być na tyle mocny, aby można było bez obaw rzucać obciążeniem 150-170 g, bowiem w trudnych warunkach właśnie tyle potrzeba, aby dorzucić i utrzymać wędziło.

Przy wyborze wędki powinniśmy wziąć pod wagę fizyczne warunki wędkarza, a także jego preferencje. Uniwersalna długość wynosi 4,2 m, choć niektórzy preferują nieco dłuższe kije. 

Kołowrotek przy łowieniu dorsza

Jeśli chodzi o kołowrotek to sprawdzi się typowo surfcastingowy. Powinien on równo nawijać linkę i mieć mocne przekładnie, bowiem przekłada się to na długość rzutu i nie powoduje splątań linki.
Jeśli chodzi o linki to na pewno sprawdza się te dedykowane do metody surfcastingowej – sztywna, o średnicy 0,28-0,33 mm z przyponem strzałowym 0,60 mm. Niezwykle przydatne są żyłki zmieniające co 25 metrów kolor, dzięki czemu szybko orientujemy się w jakiej odległości ulokowany jest zestaw z przynętami. Niektórzy polecają zamiast żyłki plecionkę, bo przy podobnej średnicy zapewnia lepszą wytrzymałość, ale zdania na ten temat wśród wędkarzy są podzielone.

Łownie dorsza z łódki 

W tym przypadku wędzidło nie musi być długie (najczęściej modele te mają 2,4 do 2,7 m), bo łowiąc z łódki nie zarzucamy, ale spuszczamy przynętę pionowo w dół. Powinno mieć jednak dużą wytrzymałość. Choć ciężar wyrzutu wędki na dorsza może wynosić nawet 500 g to na nasze bałtyckie ryby wystarczy do 300 g. Pamiętajmy też o porządnym morskim kołowrotku.