Każdy wędkarz przyzna, że łowienie w morzu to niezwykłe doświadczenie, nie tylko ze względu na przepiękne widoki i szum fal, ale przede wszystkim niezwykłe okazy ryb. Jest to jednak zupełnie inny rodzaj wędkowania niż na śródlądziu, przede wszystkim ze względu na odległości oraz głębokości, na jakie należy dostarczyć przynętę, jak również ze względu na specyficzne warunki, które panują w tym surowym morskim środowisku. Przyjrzyjmy się, zatem metodom wędkowania na morzu i wędkom to tego potrzebnym?
Jaka jest najlepsza wędka morska?
Kije przeznaczone do łowienia w morzu muszą być bardzo solidne, dlatego wyglądają na grube i toporne. Jednak dzięki nowoczesnym technologiom i materiałom zastosowanym podczas produkcji, są one wyjątkowo czułe na branie. Ich ciężar wyrzutu rzadko jest mniejszy niż 100 g, co wynika z tego, że w większości metod połowy odbywają się na bardzo ciężkie przynęty.
Kontakt z morską wodą może szybko zniszczyć wędzidło, dlatego zawsze do połowów w morzu wybierajmy te oznaczone jako „Salt”, „Sea”, „Pilk”, itp.
Na morzu stosuje się dalekie wyrzuty, które wymagają posiadania dużej ilości żyłki, zainwestujmy, więc w kołowrotek albo multiplikatora o jak największej pojemności szpuli. 200 m żyłki to absolutne minimum. Nie zapominajmy też o odpowiedniej grubości linki – najlepsze są te specjalnie przeznaczone do łowienia w morzu.
Wędki na trolling
Trolling morski jest to złożona i dosyć skomplikowana metoda łowienia. Polega na ciągnięciu przynęty za płynącą łódką, tak aby przynęta ta prezentowała się w wodzie w sposób właściwy i nie sprawiała kłopotów. Do trollingu morskiego potrzebny jest dodatkowy osprzęt, którego nie stosuje się w żadnej innej metodzie, np. windy, planery, deski, pieski.
Najprostszą sprawą okazuje się być wybór wędziska. Musi ono mieć przede wszystkim dużą wytrzymałość. Poza tym wędki na trolling z zasady są krótkie (ok. 2,5 m.) i dość grube. Nie mogą być jednak zbyt sztywne.
Wędki surfcastingowe
Surfcasting to łowienie z plaży. Ta metoda łowienia wymaga dalekich rzutów, dlatego tego typu wędki mają co najmniej 3,9 m długości, a ich ciężar wyrzutu wynosić co najmniej 150 g. Poza tym, przynęta powinna być posłana w łowisko z odpowiednim obciążeniem ze względu na długość rzutów, a także dlatego żeby podczas oczekiwania na branie móc utrzymać mocno napiętą żyłkę.