Jak złowić szczupaka na żywca? 23002

Mimo tego, że istnieje kilka metod połowu szczupaka, to jednak tą najbardziej polecaną jest połów na żywca. Nie tylko jest najprostszym i najszybszy sposobem na złowienie ryby, ale przede wszystkim nie sprawi ona wędkarzom większego problemu. Jest to metoda z wykorzystaniem zestawu spławikowego, w którym za przynętę służy żywa rybka.

Jak się przygotować – łowienie szczupaka na żywca

Nim wyruszymy nad wybrane łowisko, warto zastanowić się, jaki sprzęt będzie najlepszy. Nie możemy wykorzystać pierwszej lepszej wędki, ponieważ ze względu na specyfikę szczupaka – nie każda wytrzyma starcie z tą waleczną rybą.

Wędka


Ciężar wyrzutowy powinien być na tyle duży, by utrzymać różnej wielkości przynęty. I tak wędka o ciężarze wyrzutowym wynoszącym 80g da sobie radę z niewielką ukleją, jednak w przypadku większej przynęty – płoć lub krąp – przyda się wędka ze 150 gramowym ciężarem wyrzutu. Jej długość powinna wynosić od 3,30 do 3,90 metra. 

Najlepszymi modelami będą:

  • składana karpiowa
  • teleskopowa karpiowa 
  • zestaw spinningowy na suma 
  • wędka morska

Kołowrotek

Przede wszystkim powinien mieć dużą pojemność i pomieścić minimum 200 m żyłki (0,25-0,30) lub plecionki (0,14-0,16). Aby powiódł się nasz połów, warto otworzyć kabłąk, dzięki któremu nasz żywiczek dostanie luz i będzie pływał naturalniej. Podczas brania lepiej zamknąć kołowrotek i go zaciąć. Należy pamiętać o tym, że towarzyszy temu spore szarpnięcie przez co żyłka może wysnuć się z kołowrotka, a to oznacza, że szczupak się nie zatnie. W przypadku, gdy do zacięcia dojdzie, a szczupak zerwie się do ucieczki, to żyłka musi gładko schodzić ze szpuli, by nie zerwać zestawu.

Linka

Za linkę może nam posłużyć żyłka w rozmiarze 0,25-0,30 lub plecionka 0,14-0,16.


Spławik

Gramatura spławika powinna być dobrana do wielkości żywca. Najlepsze będą te 10-12 gramowe. Równie dobrze sprawdzą się spławiki stałe, które zakłada się poprzez wyjęcie antenki wraz z kilem z korpusu, przełożenie żyłki przez sam korpus i wciśnięcie antenki z kilem.

Koralik

Jego rozmiar powinien być taki, by po przesunięciu na węzeł skrył go całego i uchronił przed uszkodzeniem.

Przypon

Jego długość powinna mieścić się w granicach 25 cm i utrzymać około 10 kg. Należy pamiętać o tym, że szczupak może połknąć bardzo głęboko nasz przepon,a  wtedy dotrze do żyłki co spowoduje jej przecięcie.

Stoper

Musi być dobrany do średnicy żyłki, tak by można go przesuwać po żyłce i zmieniać grunt. 

Przynęta

W przypadku żywca najlepiej sprawdzą się ukleje lub płotki (10-13cm). Oprócz nich warto zwrócić uwagę na: kiełbię, jazgarze czy karasie. Najlepszym sposobem na łowienie na żywca jest używanie tego gatunku, który występuje najliczniej w danym łowisku i w rozmiarach, które jest w stanie złapać szczupak – 10-15cm. 

Szczypce i rozwieracz

Planując połów szczupaka musimy pamiętać o tym, że jego mocna paszcza już po samym złowieniu może przysporzyć nam wiele kłopotu, dlatego dobrze zaopatrzyć się w szczypce i rozwieracz. Dzięki tym pierwszym, chwycimy za kotwicę i odepniemy je ze szczupaka. Rozwieracz przyda się przy rozszerzaniu paszczy i wyciąganiu kotwicy.