Jak złowić suma w stawie? 19773

Suma bezsprzecznie można nazwać największym drapieżnikiem naszych wód. Charakterystyczną cechą ryby jest duża głowa z wielką paszczą. Jego płetwa odbytowa długa, styka się z ogonową sprawiając, że sum nabiera bardziej opływowych kształtów. Ryba o ciemnym ubarwieniu potrafi osiągnąć długość do 300 cm i ważyć ponad 100 kg.

Po czym poznać suma?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, sum należy do drapieżnych i bardzo żarłocznych ryb. Żywi się nie tylko rybami, ale również ptakami lub drobnymi ssakami. Nie pogardzi również padliną. Ryba ta prowadzi przydenny tryb życia w głębszych partiach rzek i jezior. Dzięki swojemu obżarstwu, osiąga spore rozmiary bardzo szybko. Jako popularna ryba, sum zamieszkuje rzeki, jeziora i zbiorniki zaporowe. Można powiedzieć, że drapieżnik prowadzi osiadły tryb życia.

Jak złowić suma w stawie

Nim zaczniesz pakować rzeczy do torby, musisz wiedzieć jedno. Twój zestaw na suma musi być bardzo mocny, byś nie przegrał starcia z drapieżnikiem. Przy połowie suma sprawdzi się każda z metod. Zarówno połów spławikowy, gruntowy z żywcem oraz spinningowy zda w przypadku suma egzamin.

Sprzęt na suma

Wygraną z sumem nie każdy wędkarz może się pochwalić, jednak większość chciałaby to zrobić. Dzięki naszym poradom, będziesz mógł złowić dorodny okaz, od którego inni pozielenieją.

Przynęta na suma

Sum nie jest wybredną rybą, więc nie musisz za bardzo głowić się nad odpowiednim pokarmem dla tej ryby. Wybierz, którąś z proponowanych przez nas przynęt i patrz jak sum łapie się na Twoją przynętę.

  • żywe i martwe rybki
  • pęczki rosówek
  • ciężkie i duże błyski wahadłowe
  • duże woblery
  • rippery
  • twistery

Okres połowu

Na suma najlepiej polować latem, a w szczególności w miesiącu sierpniu. Jest to idealna pora ze względu na burzliwą pogodę, którą ryba uwielbia. Co do pory w ciągu dnia, warto wybrać się na połów wieczorem lub nocą. Pamiętaj o tym, by zachowywać się cicho, inaczej spłoszysz drapieżnika.

Ochrona suma

Okres ochronny suma przypada na 1 listopada i trwa aż do 30 czerwca. Jedynym wyjątkiem jest rzeka Odra, w obrębie od ujścia rzeki Warty do granicy z wodami morskimi. Na tym obszarze sum chroniony jest od 1 grudnia do 31 maja.