Jak złowić sandacza w rzece? 13376

Ryba sandacz należy do najpopularniejszego gatunku, który szczególnie upodobali sobie wędkarze. Może osiągnąć spore rozmiary przez co bywa łatwy łupem nawet dla młodego wędkarza. Jego mięso po odpowiednim przyrządzeniu jest bardzo smaczne. Nim jednak postawimy na stół smakowitą rybę, warto dobrze się przygotować do połowu. Podstawą sukcesu jest zanęta.

Kiedy złowić sandacza na rzece?

W ciągu całego roku istnieją dwie najdogodniejsze okoliczności związane z połowem sandacza. Pierwsza jest okres żerowania. Ryba ta podpływa bardzo blisko swoich ofiar i bardziej skupia się na tym, by coś złapać niż, żeby nie dać się złapać. Jeśli na powierzchni wody dostrzeżemy bąble powietrza, możemy być pewni, że w tym miejscu znajduje się gromada małych rybek, na które poluje sandacz. Druga okoliczność związana jest z markotnością ryby, kiedy to woli przebywać wśród trzcin.

Połów sandacza w rzece

Przygotowując się do połowu na sandacza w rzece musimy pamiętać o kilku podstawowych rzeczach. Przede wszystkim nasz kij to podstawa. Musi być ciężki i dobrze układać się w dłoniach, tak byśmy mogli sterować przynętą. Co do żyłki to musi być ona napięta, ponieważ napiera na nią prąd wody. Co za tym idzie – kij musi być sztywny. Kompletując zestaw na sandacza nie można pominąć linki. Sandacz żeruje w toni lub tuż pod powierzchnią wody. Najlepszymi warunkami na złowienie tej ryby jest wieczór lub pochmurny i wietrzny dzień.

Przynęta na sandacza

Do najlepszych przynęt na sandacza należą rippery oraz twister. Ich najskuteczniejszym sposobem prowadzenia są skoki. Aby połów się udał należy pamiętać, że zanęta musi zawsze opadać na napiętej żyłce, ponieważ wtedy następuje najwięcej brań. Innym sprawdzonym sposobem na połów sandacza jest tzw. smużenie. Sposób ten polega na położeniu gumy na dnie i zwijaniu żyłki bardzo powoli, tak by nie odrywała się od podłoża.