Jak złowić karpia ze stawu? 19426

Szukając miejsc, w których można znaleźć karpie, staw raczej nie jest pierwszym łowiskiem, które przychodzi na myśl. Jest to zbiornik raczej płytki i niewielki z często zamulonym dnem. Zarzucenie na sam środek sprzętu, nie stanowi żadnego problemu, jednak często bywa tak, że te najbardziej niepozorne miejsca mogą nas mile zaskoczyć pod względem ilości i różnorodności ryb.

Jak karp znalazł się w stawie?

Możliwości na to może być kilka. Po pierwsze mogły zostać tam wpuszczone przez właścicieli danego zbiornika, z tego względu, że w Polsce karp nadal jest najpopularniejszym gatunkiem ryby i to on najczęściej jako pierwszy zostaje wpuszczony do danego stawu. Nie tylko nowe i hodowlane stawy mogą poszczycić się obecnością karpia, równie sporo występuje ich w dzikich i zapuszczonych stawach, gdzie zostały umieszczone przez wędkarzy lub w ramach jakiegoś konkursu.

Który staw wybrać do połowu karpia?

Wybierając się na połów, nad staw warto najpierw zwrócić uwagę na dwie podstawowe kwestie. Po pierwsze, czy woda jest zmącona, a gdzieniegdzie można dostrzec ślady żerujących ryb. Kolejnymi sygnałami, które mogą świadczyć o tym, że zbiornik jest zamieszkały przez ryby, są miejsca porośnięte kępkami roślin oraz zacienione fragmenty wody, które świadczą o żyzności stawu. Im bardziej żyzny staw, tym więcej w nim różnych gatunków ryb.

Mimo tego, że zbiornik może być niewielkich rozmiarów, nie jest to równoznaczne z brakiem przeszkód i łatwością w połowie. Im bardziej porośnięty staw z kilkoma powalonymi drzewami, tym większe szanse na złowienie ryb w kilku miejscach.

O czym warto pamiętać łowiąc nad stawem?

Wypad nad staw może nie być tak prosty sposobem na połów jak mogłoby się wydawać, dlatego dobrze jest się do niego przygotować, by nie zostać niczym zaskoczonym.

Strój na ryby

Bardzo ważne przede wszystkim jest zachowanie ciszy i cierpliwość. Warto również pamiętać o odpowiednim stroju, który zapewni nam lepsze maskowanie przed rybami. Należy pamiętać również o tym, że będąc jedynym wędkarzem przy danym stawie nie oznacza to, że połów uda się w stu procentach.

Nęcenie karpia w stawie

Istnieje kilka sposobów, aby nęcić karpia, jednak do najchętniej stosowanych podczas połowu należy:

  • kukurydza twarda – jeśli w zbiorniku występują drobnice i sumiki karłowate
  • kukurydza miękka – w przypadku, gdy w stawie nie znajduje się za wiele drobnic
  • kulki – na bazie mączek rybnych, świeże

Sam moment połowu najczęściej uwarunkowany jest specyfiką miejsca. Jeśli staw znajduje się w mało uczęszczanym miejscu, pora nie ma większego znaczenia. W przypadku, gdy w około zbiornika może przebywać więcej osób, najlepiej zasadzić się z samego rana lub nocą. Należy zaznaczyć, że i tak najważniejsza jest obserwacja wody, ponieważ tylko tak ustalimy moment żerowania przez ryby.

Sprzęt

Najważniejsza podczas łowienia karpia jest żyłka. Jej grubość i wytrzymałość wpłynie na rezultaty połowu. Należy pamiętać o tym, by nie napinać jej zbyt mocno. Ostre i mocne haczyki to kolejny wymóg, by nie stracić złapanej już ryby.