Jak złowić dorsza? 15053

Podstawowym krokiem jest wybór odpowiedniej metody do połowu dorsza oraz sprzęt, który w tym pomoże. Nasze wyposażenie powinno spełniać wymagania, nawet najwytrawniejszego wędkarza. 

Dorsz

Jeszcze kilkanaście lat temu dorsz był nieocenioną rybą przez co jego ceny były niskie. Obecnie ze względu na wartości odżywcze uznawany jest dla wielu smakoszy, za niemal wykwintny posiłek. 


Mięso dorsza ma białą barwę, charakterystyczną cechą są oddzielne płatki oraz lekko rybny smak. Dorsz odławiany jest przede wszystkim blisko kręgu polarnego, a dokładniej – na północy Atlantyku. Połów dorsza można prowadzić tylko na certyfikowanych przez MSC łowiskach.

Sprzęt na dorsza

  • Kołowrotek – mocny i odporny na wodę morską oraz warunki atmosferyczne; powinien posiadać szpulę o dużej pojemności
  • Żyłka/plecionka – wytrzymałość od 10 kg do 20 kg; pamiętajmy o tym, że im cieńsze tym szybciej spadają na dno, co jest ważne przy dużej głębokości lub dużym dryfie kutra
  • Przynęta – na dorsza najlepsze są różnego rodzaju pilkery (węgorzyce, tobiasze, śledzie itp.); ich gramatura powinna być dobrana pod głębokość łowiska i warunki łowienia

Łowienie dorsza – z kutra, czy z plaży?

Nie każdy połów musi odbywać się na kamienistym brzegu lub porośniętym trzciną i krzaczorami skraju jeziora lub stawu. Na dorsza można zasadzić się na plaży lub z kutra. Polowanie na rybę z brzegu plaży powinno odbywać się jesienią, zaraz po pierwszych przymrozkach. W tym okresie przy linii brzegowej spotykamy ławice tubisów i śledzi, czyli głównego pokarmu dorsza. Drapieżniki podążające za swoją zdobyczą najlepiej wypatrywać w późnych godzinach nocnych – najlepiej między pierwszą a drugą. 

Dla fanów połowu dorsza z kutra najlepszym okresem będzie sezon wiosenny. Dorsz przygotowuje się wtedy do tarła, nabiera masy i siły. Holowanie ciężkiego i pełnego energii dorsza na długo zapadnie w pamięci każdemu zapalonemu wędkarzowi. Wybierając ten sposób połowu musimy liczyć się z wysokimi kosztami i brakiem kameralnych warunków. Połów na pełnym morzu to zwiększona adrenalina i niezapomniane emocje.

Połów dorsza

Kiedy podejmujemy się połowu dorsza z kutra rybackiego, musimy pamiętać o przyjęciu odpowiedniej metody wyrzutu. Stosując się do poniższych zasad możesz mieć pewność, że dorsz złapie, a Ty będziesz mógł chwalić się innym, że upolowałeś takiego wspaniałego drapieżnika.

Jeśli wiatr wieje z tyłu, zarzuć przynętę daleko w morze, natomiast gdy wiatr dmucha prosto w twarz, opuść zestaw pod łódkę na napiętej lince. Aby przyciągnąć uwagę ryby uderz przynętą o dno, by następnie wykonać delikatne ruchy podrywające. Kiedy dorsz zacznie brać, zacznij go holować – unieś wędkę, następnie opuszczaj ją przy okazji zwijając naprężoną linkę.