Jak złowić amura? 13913

Na udany połów składa się z wielu czynników. Odpowiednio dobrana wędka, przynęta i przede wszystkim miejsce połowu to przepis na złowienie amura. Jest to ryba, którą bardzo chętnie łowią wędkarze. Przy niewielkim nakładzie energii można pochwalić się dużą sztuką, jednak by do tego doszło należy dobrze się przygotować.

Ryba amur

Ryba ta nie należy do rodzimych gatunków. Została przywieziona ze wschodu do Polski ze względu na zalety użytkowe. Z tego też względu można ją spotkać w wielu łowiskach. Dorosły amur może osiągnąć rozmiary nawet do 150 cm długości i 45 kg masy. Poławiany często przez karpiarzy, ponieważ zestaw do połowu amura, przynęta i siedliska są bardzo podobne.

Charakterystyka

Amur występuje w rzekach, kanałach, jeziorach i starorzeczach. W akwenach wodnych przebywa w miejscach płytkich i obficie porośniętych roślinnością, którą się żywi. Za pokarm służą mu również larwy, młoda trzcina i liście z drzew.

Technika połowu

Między metodami połowu karpia i amura można postawić znak równości. Dlatego, jeśli posiadasz umiejętności w połowie z gruntu karpia, możesz być pewien, że amur również złapie się na twoją przynętę. Poniżej znajduje się lista najpotrzebniejszych przedmiotów do stworzenia idealnego zestawu na amura.

  • Wędzisko o długości conajmniej 2,70 – 3,20 metra,
  • Kołowrotek mocny i wytrzymały z żyłką o średnicy 0,35 mm – 0,40 mm,
  • Haczyk dostosowany do przynęty lub nieco większy,
  • Zestaw należy zarzucać bardzo daleko, gdyż amur uchodzi za ostrożną rybę.

Przynęta na amura

Ryba amur nie należy do wybrednych gatunków dlatego można ją łowić praktycznie na wszystko. Patrząc na listę można uznać amura za bardzo wyjątkową rybę. Do przynęty można zaliczyć:

  • chleb, ciasto, gotowane ziemniaki,
  • kukurydza, pęczak, parzona pszenica,
  • śliwki węgierki, wiśnie
  • liście i głąb sałaty, pędy młodych trzcin, kulki proteinowe,
  • rosówki, robaki białe i czerwone.

Zanęta

Jeśli zależy nam na udanym połowie należy wcześniej skupić się na nęceniu ryby. Wybierając się na amura zaopatrzenie się w znaczną ilość zanęty to podstawa. Nęcić powinno się tym na co zamierzamy łowić, czyli na przykład robakami lub chlebem. Chcą złowić najlepsze okazy, warto poświęcić czas i przystąpić do nęcenia na 3-5 dni przed rozpoczęciem wędkowania.

Okres połowu

Na amura najlepiej wybierać się w ciepłe miesiące. Maj, czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień to moment, w którym ryba będzie brała chętniej niż w inne pory roku.