Jak wybrać torbę na wędki? 3715

Wędka to delikatny sprzęt, który należy odpowiednio zabezpieczać podczas transportu. Najlepiej nadaje się do tego specjalny pokrowiec na wędki. Do wyboru mamy torby z miejscem na jedną lub kilka wędek. Decydując się na zakup takiego pokrowca, lepiej wybrać opcję z miejscem na co najmniej dwie wędki, ponieważ najczęściej wędkarze zabierają ze sobą jedną krótszą wędkę, np. 3 m, a drugą nieco dłuższą, np. 3,6 m.

Jaka torba na wędki?

 Wybierając odpowiednią torbę na wędki pamiętajmy o tym, że mogą one mieć różną długość po złożeniu. Dlatego pokrowiec zawsze dopasowujmy do wymiarów wędki, uwzględniając sposób jej składania. Z dostaniem torby na wędki odpowiedniej długości nie powinno być problemu, bowiem w ofercie firm produkujących sprzęt wędkarski znajduje się zazwyczaj kilka rozmiarów danego modelu pokrowca. Zwróćmy uwagę również na to, aby torba ta była o 2-3 cm dłuższa od wędki. 

Torby na wędki i ich rodzaje

Na rynku mamy kilka rodzajów toreb na wędki, np. pokrowce na wędki z kołowrotkiem lub bez. Torby przeznaczone na wędki z kołowrotkiem posiadają charakterystyczne wybrzuszenie, z kolei wersje na wędki bez kołowrotka są po prostu płaskie. 

Zawsze budowa takiej torby dospawana jest do rodzaju wędki, jaka ma być w niej przenoszona, dlatego zawsze przed jej zakupem sprawdzajmy przeznaczenie na karcie producenta. 

Torba na wędki a materiał wykonania

Torby na wędki mogą być wykonane z różnych materiałów. Najczęściej są one wykonane z bawełny lub materiałów wodoodpornych. Wędkowanie to sport nieodłącznie związany z wodą, zawsze wybierajmy, więc pokrowce, które ochronią nasz sprzęt przed zamoczeniem. Zwróćmy też uwagę na grubość materiału – grubszy i sztywniejszy jest lepiej. Pokrowiec na wędki powinien być usztywniony przez specjalną konstrukcję, dzięki czemu sprzęt zostanie właściwie zabezpieczony i nie ulegnie uszkodzeniu. 

Torba na wędki – na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Pokrowiec na wędki powinien być wygodny podczas transportu, dlatego wybierajmy ten, który ma szelki do przenoszenia na plecach (jak plecak) oraz rączki do transportu w dłoni. Powinien też mieć oddzielne przegrody na każdą wędkę i dodatkowo małe kieszenie na spławiki, zanęty itp. Oczywiście jego jakość jest niezwykle istotna. Dobra torba na wędki ma grube zamki i szwy, a także wnętrze wyłożone pianką albo gąbką (co chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi).